Aktivistka uvedla, že performancí nazvanou „Rusko je fašistický stát“ chtěla poukázat na prvky fašismu v ruském režimu, který současně označuje Ukrajince za nacisty.
Už dnes potoky a studny v oblasti Frýdlantu, Hrádku a Chrastavy na Liberecku vysychají, s přiblížením těžebního prostoru k hranici se podle oponentů záměru pravděpodobně situace ještě zhorší.
Strana zelených podala trestní oznámení kvůli nedělní akci Iniciativy Martina Konvičky na Staroměstské náměstí. Předseda strany Matěj Stropnický o tom informoval na facebooku. Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) je přesvědčená, že akce měla být zakázána. Věc považuje za selhání magistrátního úředníka a požaduje personální dúsledky. Jak přitom zjistil Radiožurnál, úřad dopředu věděl, že na náměstí se objeví imitace zbraní.
Události z 21. srpna 1968 připomněl velký hudební happening Aby sny nezešedly. Koncert byl vrcholem stejnojmenné vzpomínkové akce, která probíhala na Václavském náměstí v Praze už od minulého týdne. Kolemjdoucím každý den nabízela autentické videonahrávky, fotografie a zvukové záznamy tehdejšího Československého rozhlasu.
Na sedmi místech v Česku se bude protestovat proti případnému úložišti jaderného odpadu. Společný happening pořádají obce ve všech lokalitách, kde by mohl sklad vzniknout. Mezi nimi jsou tři místa na Vysočině, dvě v jižních Čechách a po jednom v Plzeňském a Karlovarském kraji.
Zemi jsme nezdědili od svých předků, máme ji vypůjčenou od svých dětí. Tak zní motto protestního happeningu proti plánům na výstavbu úložiště radioaktivního odpadu u Makova na Táborsku. Protest pořádají místní lidé, kteří si nepřejí, aby stát v blízkosti jejich domovů stavěl podobná zařízení.
Nejdřív rychlé osvěžení, pár temp a pak raději pod proud hasičské hadice. Takto netradičně chce dnes skupinka Ostravanů z neziskového projektu Městské zásahy upozornit na špatnou kvalitu vody v řece Ostravici. Obzvlášť v parném létě totiž řeka v centru moravskoslezské metropole láká stále víc lidí, které od koupání neodradí ani zakalená voda nebo nevzhledná pěna.
Téměř polovina tramvajových zastávek v Praze není pro vozíčkáře bezpečně přístupná. Buď na nich chybí nájezdy, anebo je výstup přímo do vozovky. Nejen na to se snažil už třetím rokem upozornit happening Nepřizpůsobivé zastávky.
Studenti vyzvali akademiky, aby nepřijímali od prezidenta profesorský titul. A to do té doby, dokud se nevyřeší spor o jmenování Martina Putny profesorem. Vysokoškoláci chtějí literárního historika podpořit i happeningy.
Pracovníkům ostravského magistrátu dnes každou celou hodinu zpestří práci vysoké umění. Do kabin tamního páternosteru se totiž na jeden den nastěhují operní sólisté Národního divadla moravskoslezského, kteří budou ohlašovat čas světoznámými áriemi. Vytvoří tak jakýsi operní orloj.
Zdravotně postižení dnes uspořádají další ze svých protestů proti sKartám. Před budovou ministerstva práce a sociálních věcí chystají happening za ukončení projektu sociálních karet. Proti sKartám se opakovaně staví i vláda, která požaduje jeho zastavení. Národní radě osob se zdravotním postižením vadí i to, že se hendikepovaní museli sKartami prokazovat.
Odpůrci odcházejícího prezidenta Václava Klause naplánovali na dnešek několik happeningů. Asi tři stovky lidí odpoledne vyprovodily z Hradu Moranu, která měla připomínat právě Klause. Na osm set lidí se pak kvůli oslavám Klausova odchodu z funkce v podvečer sešlo také na Václavském náměstí.
Živá socha - tak se jmenuje happening, který začne ve Vršovicích od 15 hodin v prostoru takzvané Proluky. Tato oblast mezi ulicemi Krymská a Moskevská patří do pražské památkové zóny a až doposud sloužila místním k trávení volného času. Praha 10 ji teď ale zamýšlí prodat.
Rychlost chodců v pražských ulicích se díky sněhu v posledních dnech znatelně snížila, stejné je to i v dalších městech. To, co je pro někoho jen drobná nepříjemnost, a pro děti možná dokonce vítané zpestření, znamená pro lidi se sníženou pohyblivostí vážnou překážku. Často se z nich stávají dočasní domácí vězni. Občanské sdružení Asistence kvůli tomu upozorňuje na to, co označuje za nedostačující systém úklidu sněhu v Praze.
Před krajským úřadem v Ústí nad Labem se sešla asi stovka lidí, aby si v recesistickém duchu připomněla dobu před rokem 1989. Chtěli tak protestovat proti účasti komunistů v regionálních vládách. Akci s podtitulem Happening u příležitosti obnovení vlády rudých bratří na divém severu zahájila Píseň práce.
Veganská organizace Otevři oči pořádá v Praze smuteční happening, kterým chce upozornit na rizika velkochovů v Česku. Veterinární správa tvrdí, že chov zvířat v Česku probíhá v souladu se zákonem, na jehož novelizaci se mohou podílet i ochranářské organizace.
Před necelou hodinou začalo u karlovarského ruského konzulátu shromáždění na podporu tří dívek ze skupiny Pussy Riot, které za údajnou výtržnost v moskevském pravoslavném chrámu soud poslal na dva roky do trestanecké kolonie.
Český kajakář a stříbrný olympionik Vavřinec Hradilek hned po návratu z Londýna znovu závodil. Tentokrát v rámci happeningové akce s názvem ‚Praha olympijská‘, která upozornila na problematiku bezbariérové veřejné dopravy a stále vysoký počet bariér v metropoli. Závodu se zúčastnil i favorit paralympijských závodů v lukostřelbě Davide Drahonínský.
Před pražským sídlem společnosti Karlovarské minerální vody nahá a bezbranná víla Kyselka prosila černého zloducha Mattoniho, aby ji ušetřil před zánikem. Vysvětlení neobvyklé scény je prosté, studenti a umělci na pražském Mariánském náměstí upozorňovali svým happeningem na varující stav památkově chráněných lázní Kyselka na Karlovarsku, které vlastní zmíněná společnost.
V pražských ulicích i některých regionech se dnes budou procházet lidé ve vězeňských mundúrech. Rozdají stužky, které mají připomenout a uctít oběti komunistického režimu. Společnost Člověk v tísni se svým vzdělávacím programem Jeden svět na školách připravila pro školáky i promítání filmu.
Na tristening přejmenovali organizátoři dnešní akci, na které se podílejí společně s odbory i další uskupení spojená pod hlavičkou platformy Stop vládě. Chtějí tak upozornit, že chystané reformy považují za tristní a se svým názorem se snažili seznámit veřejnost před ministerstvy školství a kultury.
Ostravané dnes znovu upozorní na to, že dýchají špinavý vzduch. Nechystají ale žádné transparenty ani hesla, přestože se sejdou v parku přímo u tamního magistrátu. Z toho, co je trápí, chtějí udělat přednost.
Téměř šest desítek českých měst a obcí se dnes připojí k veřejnému snídaňovému happeningu, kterým oslaví Světový den pro fair trade. Desetitisíce lidí z celého světa nebudou snídat doma, ale společně například v parcích, na náměstích, v zámeckých zahradách i na nábřeží řek. Česká republika se letos připojí už podruhé. V Pardubicích jsou připraveni i na rozmary počasí.
Z tisíců svíček, které lidé po celé zemi zapalovali za zesnulého exprezidenta Václava Havla, vznikne obří voskové srdce. S nápadem přišli výtvarníci Roman Švejda a Lukáš Gavlovský a dnes v pražském kulturním centru Trafačka uvítají dobrovolníky, kteří by se chtěli stát součástí díla.
Řidiči, kteří teď chtějí projet Třineckem, se musejí připravit na zdržení. Lidé protestují proti dopravní situaci v regionu a zpomalují provoz na hlavním tahu na Slovensko. Chtějí tak upozornit na nutnost jeho modernizace.
Před nákupním centrem na pražském Andělu se dnes objevila fronta na banány. Podle Společnosti pro Fair Trade – NaZemi je v důstojných podmínkách vypěstovaných banánů v českých obchodech stále nedostatek. Organizátoři proto chtěli recesistickou akcí přimět kolemjdoucí, aby se více zajímali o původ banánů, které konzumují.
Smog v posledních dnech trápí také hlavní město, místní se proto rozhodli na lávce nad Nuselským mostem uspořádat "smogový dýchánek". Jedná se o happening, který má upozornit řidiče, že není příliš ohleduplné vyjíždět při zhoršeném stavu ovzduší.
Supermarkety v Česku nabízejí na svých regálech jen zlomek zboží, u kterého je zaručeno, že vzniklo za důstojných pracovních a lidských podmínek. Happening „Fronta na banány“, který má na tuto skutečnost upozornit, organizuje Společnost pro Fair Trade - NaZemi.