Stavovské divadlo slaví, hraje se v něm už 230 let

Zvýhodněné ceny vstupenek, velkou mezinárodní konferenci a novou knížku přichystalo pražské Národní divadlo k výročí jedné ze svých budov, Stavovského divadla. V neděli 21. dubna tomu bude 230 let, kdy se v něm začalo hrát. Oslavy začínají dnešním uvedením Shakespearova Richarda III. a také sobotním uvedením Mozartovy komické opery Così fan tutte, v pátek začíná mezinárodní konference o Stavovském divadle.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stavovské divadlo

Stavovské divadlo | Foto: Filip Jandourek

„Stavovské nebo původně Nosticovo divadlo ze začátku s Mozartem nemělo nic společného a v dnešní době Mozart překrývá veškeré historické události, které se v tom původním Nosticově divadle odehrály,“ připomíná Alena Jakubcová z pražského Divadelního ústavu.

Institut umění – Divadelní ústav ve spolupráci s Národním divadlem vydal k výročí knížku 230 let Stavovského divadla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Michaely Veteškové o akcích k výročí Stavovského divadla

„František Antonín Nostic chtěl, aby to bylo divadlo, které bude vychovávat národ a dělat člověka lepšího. Chtěl také Praze dát divadlo, které by bylo naroveň jak svou krásou a výstavností, tak i repertoárem evropským městům,“ říká Alena Jakubcová.

Že je budova jedinečná a v Evropě se podobná hledá stěží, se asi shodne i stovka odborníků z celého světa, která dorazí na konferenci právě o Stavovském divadle.

Divadelní recenzentka Radmila Hrdinová byla dramaturgyní činohry Národního divadla v době, kdy bylo Stavovské divadlo kvůli rekonstrukci zavřené: „Takže pro mě vždycky zůstalo takovou tou tajemnou budovou, kterou jsme všichni milovali, na kterou všichni ti staří bardi vzpomínali,“ říká.

Nejen Mozart, ale i Radok a Topol

„Vždycky, když tam vstupuju, tak s velkou pokorou a láskou, protože to je budova, která opravdu zažila Wolfganga Amadea Mozarta, který tam opravdu na tom konkrétním místě stál a dirigoval Dona Giovanniho,“ vypráví Hrdinová a vzpomíná i na další osobnosti, které se zapsaly do historie budovy:

„Ať už to byl Tyl, Škroup, ať už premiéra Fidlovačky, Dráteníka. Vlastně je spojena s celým tím obrozeneckým začátkem českého divadla. Pak s takovými osobnostmi, když hodně přeskočím, jako byla premiéra Čapkovy Bílé nemoci nebo Radokova inscenace Komika, premiéry Krejčovy, Topolových a Hrubínových her.“

Nosticovo (Stavovské) divadlo v Praze | Foto: ČTK

Herec Boris Rösner říkal, že se ve Stavovském divadle všichni tito velikáni ještě v zákulisí nebo nad jevištěm vznášejí a pořád tam jsou přítomni. „A kdo je trošku citlivý, tak tohle asi cítí a má k té budově obrovský vztah,“ myslí si divadelní recenzentka Radmila Hrdinová.

Michaela Vetešková, David Bernardy Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme