Čeští vědci hledají látku, ze které by mohla vzniknout účinná antimalarika

Do celosvětového boje vědců a lékařů proti smrtelné malárii se zapojili i čeští vědci. Uznávaný badatelský tým zesnulého profesora Antonína Holého z Ústavu organické chemie a biochemie hledá způsob, jak zabránit parazitům, aby se množily v těle člověka. Výzkum má zatím úspěch a o spolupráci na vývoji léku se začínají zajímat velké firmy například z Číny nebo jihovýchodní Asie. Každý rok umírá na malárii více než milion lidí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Malárie se nevyhýbá ani malým dětem. Velmi důležitá je spolupráce rodičů.

Malárie se nevyhýbá ani malým dětem. Velmi důležitá je spolupráce rodičů. | Foto: Olivier Bonnet

„Máme pumpu, která dělá vysoké vakuum. Vezmeme tu směs a odpaří se v té odparce z toho rozpouštědlo, ta tekutina,“ ukazuje chemička Dana Hocková na laboratorní přístroje, které vědci používají k vývoji účinných látek proti malárii.

Nebezpečný parazit plazmodium, kterého přenáší samička komára rodu anopheles, zaměstnává české badatele už několik let.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak postupuje výzkum českých vědců, usilujících o izolaci látky pro účinná antimalarika, zjišťovala Petra Benešová

„Projekt začal zhruba před pěti lety, kdy se náhodně otestovaly některé látky od pana profesora Holého, které jsou známé jako protivirové látky. Našla se u nich určitá protimalarická aktivita. V současné době na to máme grant jednak od české a jednak od australské grantové agentury,“ popisuje Dana Hocková.

Vědci otestovali stovky látek a jejich účinnost by chtěli ještě letos vyzkoušet na myších. Z celkem asi 150 druhů plazmódií čtyři typy napadají člověka. Badatelský tým hledá u zákeřného parazita slabiny, aby neochromil člověka.

„Známe genom plazmodií, takže můžeme už cílit přímo na některé metabolické dráhy v tom plazmodiu. Hledá se vlastně nějaké místo v metabolismu, kde parazit je hodně jiný než metabolismus lidský. Vlastně musíme najít nějaké hodně odlišné místo,“ vysvětluje vědkyně Dana Hocková.

Chemici se snaží parazitům překazit proces, při kterém se rychle množí v lidském těle.

Plasmodium falciparum - vývojová stadia | Foto: public domain, Centers for Disease Control and Prevention

„Snažíme se jim zablokovat enzym, který se účastní této dráhy, která staví složky nukleových kyselin, protože pro své množení potřebuje syntetizovat z další DNA pro dceřiné organismy,“ dodává Dana Hocková.

Zatím jde o hledání účinných látek. Vývoj samotných léčivých antimalarik ale může trvat dalších deset let. Badatelé na to potřebují zázemí velké nadnárodní společnosti, která do testování investuje stamiliony dolarů. Zájem už prý mají firmy z jihovýchodní Asie nebo Číny.

Antimalarika, která se v současné době používají, postupně ztrácejí sílu. Parazit se lékům přizpůsobuje.

„Současné léky, které se používají, jsou sice velice účinné, ale bohužel dlouhodobým používáním už se vyvíjí rezistence,“ popisuje vědkyně Marcela Krečmerová.

Určitou nadějí by teď mohl být vývoj očkovací vakcíny proti malárii, kterou nedávno úspěšně odzkoušeli v USA. Zachránit by mohla hlavně děti, které nejčastěji v tropických oblastech umírají. Nemoc zabíjí hlavně v tropické a subsaharské Africe.

Petra Benešová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme