Elektronické cigarety podle francouzské studie vypouštějí rakovinotvorné látky

Snahy o přísnější protikuřácké zákony v Česku i jinde v unii provázejí dohady, jestli by se příslušné zákazy měly vztahovat i na takzvané elektronické cigarety. Jejich obhájci ujišťují, že obsahují mnohem méně škodlivých látek než klasické cigarety. Někteří odborníci jsou ale k podobným prohlášením skeptičtí a zdá se, že jim dala zapravdu studie francouzských expertů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elektronická cigareta

Elektronická cigareta | Foto: Gizmodo

Podle francouzského časopisu 60 millions de consommateurs, který se zaměřuje na ochranu spotřebitelů, vědci ve výparech elektronických cigaret zachytili značné množství rakovinotvorných molekul.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tématu se věnovaly Ozvěny dne Radiožurnálu s Evou Králíkovou z Centra léčby závislosti na tabáku

U některých elektronických cigaret je podle studie množství některých jedovatých látek dokonce vyšší než u normální cigarety, nejspíš z důvodu příliš rychlého ohřevu. Určité typy e-cigaret navíc obsahují nežádoucí kovy a antimon.

Časopis upozorňuje i na špatné popisky u náplní, které často uvádí nižší obsah nikotinu, než je skutečnost. Výrobci prý také zamlčují přítomnost některých škodlivých látek v elektronických cigaretách, například propylenů.

Kvalita e-cigaret nemá standard, chybí totiž regulace

Podle francouzských expertů nejsou tato zjištění důvodem k zákazu elektronických cigaret, ale k jejich lepší kontrole. Tu podporuje také přední česká odbornice na léčbu závislosti na tabáku Eva Králíková.

„Elektronické cigarety nejsou jednotný pojem. Jsou tam velké rozdíly ve způsobu ohřevu, na jakou teplotu se to ohřívá, jaké jsou v tom tekutiny, a právě proto, že chybí regulace, tak nemáme o tom žádný přehled,“ upozornila.

Zároveň připomíná, že při kouření klasických tabákových výrobků člověk prokazatelně vdechuje čtyři až sedm tisíc chemikálií. Ve srovnání s tím je tedy dopad elektronických cigaret na zdraví konzumenta nesrovnatelně menší, dopad na okolí je pak téměř nulový.

„Ale na druhou stranu asi nechceme normalizovat kouření tam, kde už dávno nepatří. Třeba v divadle nebo ve škole by nám nebylo příjemné, kdyby někdo bafal elektronickou cigaretu,“ podotkla Králíková.

Veronika Sedláčková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme