Vědec se pokusí vyrobit maso do hamburgeru z kmenových buněk

Maso už v budoucnu nemusí pocházet jen ze zabitých zvířat. Nizozemský vědec Mark Post dostal 300 tisíc eur na to, aby se do jednoho roku pokusil vyrobit hamburger z kmenových buněk. Maso vytvořené v laboratoři by do budoucna mohlo vyřešit otázku nasycení stále rostoucí světové populace.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pořádný hamburger

Pořádný hamburger | Foto: Fotobanka stock.xchng

Podle ředitelky Ústavu experimentální medicíny Akademie věd Evy Sykové je reálné, že se takové maso podaří vyrobit. Otázkou ale je, v jakém množství. Vyrábět takovou potravinu ve velkém, by totiž bylo velmi nákladné. Existují navíc i zdravotní rizika.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitelka Ústavu experimentální medicíny Akademie věd Eva Syková na Rádiu Česko

„Pokud by tam došlo k nějakým genetickým modifikacím, tak by bylo třeba nejprve ověřit, jestli by to nebylo pro člověka škodlivé. Pokud ale bude maso připraveno pouhým rozmnožováním kmenové buňky, nedojde k žádným genovým mutacím, což se bude dlouze prokazovat, tak si dovedu představit, že by to bylo využitelné,“ řekla Syková.

Uměle vytvořené maso nás ale podle profesorky Sykové na stole ještě dlouho nečeká.

„Vyrobené maso by čekaly dlouhé zkoušky, nejprve by ho konzumovala zvířata, která by pak byla dlouhodobě sledována. Je to běh na dlouhou trať. Dříve než za 20 let něco takového nepřipadá v úvahu,“ myslí si ředitelka Ústavu experimentální medicíny Akademie věd Eva Syková.

O získání masa v laboratoři pomocí kmenových buněk se vědci pokoušeli už dřív. V roce 2002 například Morris Benjaminson z New Yorku dokázal v rámci hledání jídla pro astronauty vytvořit rybu. Kvůli americkým zákonům ji ale nikdo nesměl oficiálně ochutnat.

Igor Maňour, Tomáš Pavlíček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme