Zeman zamítl první žádost o milost. Muž prý není v ohrožení života, naopak čelí exekucím

Prezident Miloš Zeman zamítl první žádost o milost, kterou mu doporučila udělit ministryně spravedlnosti v demisi Marie Benešová. Muž podle něj netrpěl nevyléčitelnou chorobou, což je jedna ze základních podmínek, které si Zeman pro udílení milostí stanovil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman na tiskové konferenci po jednání se zástupci parlamentních politických stran | Foto: ČTK

„Zařídil jsem návštěvu u člověka, kterému měla být udělena nikoli milost, ale abolice. Nu a ukázalo se, že tento člověk nejen, že netrpí nevyléčitelnou nemocí, ale že, jak proti němu, tak proti jeho rodinným příslušníkům, je souhrnně vedeno asi dvacet exekucí,“ rozvedl v České televizi důvody, proč žádosti nevyhověl.

Miloš Zeman převedl na ministerstvo pravomoc udílení milostí s výjimkou případů, ve kterých lidé žádají o osvobození z humanitárních důvodů. Už krátce po zvolení prezident označil milosti za „zbytečně monarchistický prvek“.

Někteří advokáti Zemanovo rozhodnutí zkritizovali s tím, že udílení milostí je výsostné právo ukotvené v ústavě, a prezident by se ho zbavovat neměl.

Pavla Firbacherová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme