Kandidátka na ministryni Marksová-Tominová: Záleží na tom, co si kdo pod feminismem představuje

Kandidátkou sociální demokracie na post ministryně práce a sociálních věcí bude Michaela Marksová-Tominová. Veřejnost ji dosud znala především jako mluvčí strany v otázkách lidských práv a rodiny či v souvislosti s jejími feministickými postoji. Marksová-Tominová Českému rozhlasu řekla, že ani poměrně úzký profil témat, na něž se zaměřovala, ani feminismus nepovažuje pro angažmá na ministerstvu za nevýhodu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kandidátka na ministryni práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová z ČSSD | Zdroj: ČTK

Myslíte si, že by prezident mohl u vás zpochybňovat vaši odbornost, jak to udělal u jiných kandidátů?

Já se toho nebojím, protože já jsem na ministerstvu práce a sociálních věcí pracovala a pracovala jsem i v jiných oblastech, které souvisejí se sociální politikou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s kandidátkou na ministryni práce Michaelou Marksovou-Tominovou a komentáře Radka Kubička z ČRo a Patrika Eichlera z Deníku Referendum

Tedy si myslíte, že váš mandát je dostatečně silný i v jiných oblastech, než je rodinná politika, které jste se věnovala. Protože je to skutečně velmi důležitý a také velmi rozsáhlý resort…

Je a já jsem si toho vědoma, a určitě kdokoli by šel na ten post, tak je větším odborníkem nebo odbornicí na určité oblasti a menším na oblasti jiné, takže já to považuji za něco, co je zcela normální.

Vy se dlouhodobě zabýváte postavením žen a mužů ve společnosti, otázkami rovných příležitostí. Co říkáte tomu, že ve vládě, ve které máte být i vy, budou celkem jen tři ženy?

Je to samozřejmě málo, na druhou stranu v poměrech vlád v České republice je to relativně mnoho a já jsem vděčná i za to. Bohužel nějakým způsobem to odráží celkový stav naší společnosti.

Prezident jmenoval Sobotku premiérem. Do vzniku nové vlády zemi dál povede Rusnok

Číst článek

Myslíte, že ještě není připravená na to, aby bylo ve vládě nebo v důležitých funkcích víc žen?

Svým způsobem není, protože ta vláda je jenom takový vrcholek ledovce, který je velmi viditelný, ale nám ženy chybí i na řadě jiných míst – těch vedoucích, kde se rozhoduje.

Zároveň s tím souvisí, že v rámci Evropské unie naše matky s dětmi do dvanácti let jsou vlastně nejméně zaměstnané, to znamená, že ženy s dětmi tady mají v rámci Evropské unie největší překážky na trhu práce a to pak také souvisí s tím, že se hůře dostávají do těch vedoucích pozic.

Michaela Marksová Tominová (44)
- narodila se 20. března 1969
- vystudovala Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy
- dosud byla odbornou mluvčí ČSSD pro lidská práva a rodinu a členkou zastupitelstva Prahy 2
- v letech 2004 až 2006 vedla odbor rodinné politiky na ministerstvu práce a sociálních věcí
- v letech 2009 až 2010 vedla odbor rovných příležitostí ve školství na ministerstvu školství
- v letech 2010 až 2012 byla místostarostkou Prahy 2
- je vdaná, má dvě dcery

Nemáte obavu, že by vaše působení na ministerstvu mohlo poznamenat, že vaše pověst je nálepkovaná jako feministická?

Tu obavu rozhodně nemám, protože otázka je, co si pod tím kdo představuje. Já když jsem pracovala v organizaci Gender Studies, tak my jsme usilovali například o rovnou odměnu pro ženy a muže, což je mimochodem věc, která je obsažená v koaliční smlouvě, usilovali jsme o zlepšení podmínek pro slaďování rodinného a pracovního života, což je opět věc, která je v koaliční smlouvě…

Feminismus není žádná ideologie, která nenávidí muže. Feminismus je o velice praktických věcech, aby bylo postavení žen a mužů ve společnosti vyrovnané.

Jaký by byl váš první úkol, pokud budete ministryní?

Tam je potřeba ten resort uvést do pořádku, aby normálně fungoval tak, jak má. A to je naprostá priorita.

Český rozhlas, Veronika Sedláčková, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme