Resortní IT systémy provozuje od začátku 90. let firma OKsystem. Ministerstvo se ji rozhodlo vyměnit už před deseti lety, dosud se mu to ale nepodařilo.
Jde o první známé rozhodnutí tuzemských úřadů, které odstavuje holding Agrofert ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO) od veřejného tendru.
Náměstek ministerstva práce a sociálních věcí Jan Baláč měl nabídnout firmě DXC Technology úplatek nebo nabídku jiné zakázky, pokud opustí tendr na informační systém. Sám obvinění odmítá.
Ošetřovné můžou čerpat rodiče, kteří museli kvůli uzavřeným školám zůstat doma s dětmi po dobu devíti nebo šestnácti dnů. Ministryně chce, aby bylo vypláceno po celou dobu mimořádných opatření.
Policisté propustili Jana Baláče a Karla Macka, které zadrželi při pondělním zásahu na ministerstvu práce a sociálních věcí. Pro server iROZHLAS.cz to uvedl dozorující státní zástupce Zdeněk Matula.
Server iROZHLAS.cz popisuje historii miliardového tendru: nejdříve srazil vaz někdejšímu ministrovi práce Jaromíru Drábkovi (TOP 09), teď kvůli němu v resortu zasahovala protimafiánská centrála.
Obvinění padlo kvůli pletichám při zadávání veřejné zakázky a zneužití pravomoci úřední osoby. Jedním z obviněných je náměstek pro řízení sekce ekonomické a IT Jan Baláč. Razie je i ve firmě OKsystem.
Od ledna do září úřady na příspěvcích na živobytí, doplatcích na bydlení a mimořádné okamžité pomoci vyplatily 3,35 miliardy korun, tedy zhruba o pětinu méně než loni.
V Česku chybí pěstouni. Podle dat MPSV schází asi 2 a půl tisíce pěstounských rodin. Organizace, které působí v oblasti péče o ohrožené děti tvrdí, že o práci pěstounů se málo ví.
Mise Evropské komise ke střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) se vedle zemědělských dotací zaměřila i na kontrolu takzvaných měkkých projektů. Kontroloři byli také na pražském magistrátu.
Jana Maláčová ve vládě nahradila Petra Krčála, který rezignoval kvůli podezření, že se dopustil plagiátorství při psaní bakalářské práce. Odpoledne pak premiér Andrej Babiš uvedl Maláčovou do úřadu.
Téměř šedesát miliard korun, přesněji 59,64 miliardy z evropských peněz rozdělilo v minulých letech ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) mezi projekty na podporu zaměstnanosti nebo rovných příležitostí. Z už ukončeného operačního programu „Lidské zdroje a zaměstnanost“ tak mezi lety 2007 až 2013 vyčerpalo celou přidělenou částku.
Ministerstvo práce a sociálních věci (MPSV) navrhuje zastropovat věk odchodu do důchodu. Původní plán počítal, že by hraniční věk mohl být 65 let, resort však nakonec připraví i variantu, že by to bylo 67 let. Českému rozhlasu to řekla ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD).
Nezaměstnanost v Česku klesla letos na rekordní úroveň. Pohybuje se kolem šesti procent. V některých regionech je ale stále podstatně vyšší, a ministerstvo práce a sociálních věcí chce proto lidi z těchto krajů motivovat, aby si hledali práci i dál od svého bydliště. Lidé by tak mohli dostávat příspěvky na dojíždění.
Nezaměstnaní by se mohli v budoucnu více porozhlížet po práci i mimo region, kde žijí. Podpořit je v tom hodlá ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV), které jim chce nabízet příspěvek na dojíždění. Tyto nenárokové dávky by měly v dohledné době začít nabízet úřady práce nejdříve v regionech, které mají s nezaměstnaností největší problémy. Pokud se věc osvědčí, mohl by se z příspěvku stát standard i jinde. S návrhem se dnes seznámila vláda.
Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová z ČSSD představila čtyři nová opatření na podporu rodin. Pro lidi s vyšším příjmem chce prosadit nový model rodičovské dovolené. Pro otce chce navrhnout volno po narození dítěte i hrazení péče o partnerku a potomka v prvních šesti měsících. Fungovat by mohly začít mikrojesle. Marksová také navrhne několikaměsíční volno na péči o nemocné příbuzné.
Skoro třetině uchazečů o zaměstnání je víc než padesát let. Ke konci června to bylo zhruba 138 tisíc lidí. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) a úřad práce vidí cestu k nápravě v podpoře rekvalifikací, sdílených míst, v cíleném poradenství či v příspěvcích na mzdy.
Neplatiči výživného by v budoucnu neměli končit ve vězení. Dostávali by jen alternativní tresty. Mohli by tak nadále chodit do práce a platili by na své děti. O možné změně začala jednat ministerstva práce a spravedlnosti. Trestanci totiž v současné době vydělávají málo. A když ve vězení práci nedostanou, alimenty vůbec neplatí.
Soud dnes poslal někdejšího náměstka ministerstva práce a sociálních věcí Vladimíra Šišku a šéfa tamního odboru informatiky Milana Hojera na 7 a 6 let do vězení za vydírání a zneužití pravomoci při veřejné zakázce. Případ týkající se tendru pro firmu OKsystem se řešil podruhé. Původně dvojice dostala 6 a 5 let vězení. Odvolací soud ale rozsudek zrušil a Městský soud v Praze se musel kauzou zabývat znovu. Někdejší úředníci vinu odmítají. Verdikt není pravomocný, Šiška i Hojer se na místě odvolali.
Vrchní státní zastupitelství v Praze podalo obžalobu na bývalého náměstka ministerstva práce a sociálních věcí Vladimíra Šišku kvůli miliardové zakázce na kontrolu sociálních dávek, kterou měla bez výběrového řízení získat firma IBM. Společně s Šiškou čelí obžalobě i soudní znalec, který k zakázce zpracoval posudek. Šiška byl již dříve obžalován i kvůli jiné IT zakázce.
Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) v letech 2009 až 2013 špatně nakládalo s veřejnými penězi při nákupu, výstavbě nebo rekonstrukci budov. Kontrola NKÚ zjistila problémy u objektů Úřadu práce, České správy sociálního zabezpečení a sociálních služeb. Kontroloři prověřili i 22 konkrétních akcí za 2,3 miliardy korun.
Protikorupční policie navrhla obžalovat bývalého náměstka ministerstva práce Vladimíra Šišku v souvislosti s miliardovou zakázkou na kontrolu sociálních dávek, kterou měla bez výběrového řízení získat firma IBM. Informaci o ukončení vyšetřování kauzy dnes ČTK sdělil dozorující státní zástupce Zdeněk Matula. Vedle Šišky čelí obvinění i soudní znalec, který k zakázce zpracoval posudek.
Důchodová komise už má termín, do kdy předloží návrh zrušení druhého pilíře reformy. Scénář dalšího postupu bude hotový do konce července. Zástupci sněmovních stran a expertů zároveň zadali prověřit, zda chystané změny nejsou protiústávní.