Server iROZHLAS.cz v sérii článků popisuje krizi ústavní výchovy, poslední část se zaměřuje na možné změny systému. Špatná zpráva je, že plánované změny zřejmě nestihnou projít legislativním procesem.
Poslanci k důchodové reformě předložili tři desítky pozměňovacích návrhů. A sama koalice hledá shodu na předčasných penzích pro zaměstnance pracující v náročných profesích.
Občané musí úředníkům MPSV dokládat informace, které už má státní správa stejně k dispozici. Klíčové IT projekty resortu zůstávají nedokončené, uvedl NKÚ k výsledkům kontroly peněz na digitalizaci.
Stát za první tři roky vyplatil na náhradním výživném dětem neplatičů 549,5 milionu korun. Meziročně výdaje vzrostly o čtvrtinu, přesto zůstávají daleko za původními očekáváními.
V červenci 2025 má začít platit nová revize sociálních dávek, kterou vypracoval ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Plán se však příliš soustředí na marginální problémy.
To byl i důvod, proč Státní úřad inspekce práce rozhodl, že resort vedený Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) porušil zákon. Ten zakazuje pití alkoholu na pracovišti.
Podle dat poskytnutých ministerstvem financí jsou rozpočtované průměrné platy v letošním roce téměř na všech ministerstvech nižší, než byly skutečné průměrné platy za rok 2022.
Datoví novináři Českého rozhlasu objevili bezpečnostní chybu, kvůli které vyhledávač pracovních agentur na webu ministerstva práce a sociálních věcí zveřejňoval osobní údaje víc než dvou tisíc osob.
Kvůli nároku na pomoc od státu by se měl kromě příjmu žadatelů posuzovat také jejich majetek. Podle ekonoma Petra Janského to může vést ke snahám systém obcházet. „Proto s tím musíme pracovat,“ říká.
Soukromému zařízení měla být zrušena registrace opravňující k poskytování sociální služby. Důvodem je nedoložení bezdlužnosti při kontrole letos v létě.
„Pokud skutečně existuje člověk, který vsadil poslední peníze, doloží, že je v nějaké podobné obtíži, nevěřím tomu, že Andrej Babiš vůči tomu zůstane imunní,“ říká Alena Schillerová pro iROZHLAS.cz.
Ministerstvo práce a sociálních věcí upravilo formulář, přes který je možné žádat o jednorázový příspěvek na děti. Ten původně v některých situacích posílal adresy žadatelů na servery do USA.
Webový formulář ministerstva práce, skrze který mohou lidé žádat o pětitisícový příspěvek na dítě, odesílá informace o žadatelích zahraniční firmě mimo Evropskou unii, a to bez souhlasu.
Web ministerstva práce a sociálních věcí předává informace o svých návštěvnících společnosti Google. V Česku jde o několikátý podobný případ, úřady ale nemohou dostat pokutu.
Resortní IT systémy provozuje od začátku 90. let firma OKsystem. Ministerstvo se ji rozhodlo vyměnit už před deseti lety, dosud se mu to ale nepodařilo.
Jde o první známé rozhodnutí tuzemských úřadů, které odstavuje holding Agrofert ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO) od veřejného tendru.
Náměstek ministerstva práce a sociálních věcí Jan Baláč měl nabídnout firmě DXC Technology úplatek nebo nabídku jiné zakázky, pokud opustí tendr na informační systém. Sám obvinění odmítá.
Ošetřovné můžou čerpat rodiče, kteří museli kvůli uzavřeným školám zůstat doma s dětmi po dobu devíti nebo šestnácti dnů. Ministryně chce, aby bylo vypláceno po celou dobu mimořádných opatření.
Policisté propustili Jana Baláče a Karla Macka, které zadrželi při pondělním zásahu na ministerstvu práce a sociálních věcí. Pro server iROZHLAS.cz to uvedl dozorující státní zástupce Zdeněk Matula.
Server iROZHLAS.cz popisuje historii miliardového tendru: nejdříve srazil vaz někdejšímu ministrovi práce Jaromíru Drábkovi (TOP 09), teď kvůli němu v resortu zasahovala protimafiánská centrála.
Obvinění padlo kvůli pletichám při zadávání veřejné zakázky a zneužití pravomoci úřední osoby. Jedním z obviněných je náměstek pro řízení sekce ekonomické a IT Jan Baláč. Razie je i ve firmě OKsystem.