MPSV

| ČRo, Mikuláš Klang |Ekonomika

Z 60 miliard určených na zaměstnanost vyčerpalo Česko vše, uvedlo ministerstvo

Téměř šedesát miliard korun, přesněji 59,64 miliardy z evropských peněz rozdělilo v minulých letech ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) mezi projekty na podporu zaměstnanosti nebo rovných příležitostí. Z už ukončeného operačního programu „Lidské zdroje a zaměstnanost“ tak mezi lety 2007 až 2013 vyčerpalo celou přidělenou částku.

| ČRo |Zprávy z domova

MPSV chystá příspěvky na dojíždění. Chce motivovat lidi, aby hledali práci i dál od domova

Nezaměstnaní by se mohli v budoucnu více porozhlížet po práci i mimo region, kde žijí. Podpořit je v tom hodlá ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV), které jim chce nabízet příspěvek na dojíždění. Tyto nenárokové dávky by měly v dohledné době začít nabízet úřady práce nejdříve v regionech, které mají s nezaměstnaností největší problémy. Pokud se věc osvědčí, mohl by se z příspěvku stát standard i jinde. S návrhem se dnes seznámila vláda.

|Věra Pfeifferová, msk |Zprávy z domova

Marksová představila nová opatření na podporu rodin. Začnou platit v roce 2017

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová z ČSSD představila čtyři nová opatření na podporu rodin. Pro lidi s vyšším příjmem chce prosadit nový model rodičovské dovolené. Pro otce chce navrhnout volno po narození dítěte i hrazení péče o partnerku a potomka v prvních šesti měsících. Fungovat by mohly začít mikrojesle. Marksová také navrhne několikaměsíční volno na péči o nemocné příbuzné.

|Evelyna Kulíšková |Zprávy z domova

Neplatiči výživného by v budoucnu mohli dostávat alternativní tresty. Ve vězení alimenty neplatí

Neplatiči výživného by v budoucnu neměli končit ve vězení. Dostávali by jen alternativní tresty. Mohli by tak nadále chodit do práce a platili by na své děti. O možné změně začala jednat ministerstva práce a spravedlnosti. Trestanci totiž v současné době vydělávají málo. A když ve vězení práci nedostanou, alimenty vůbec neplatí.

| ČTK |Zprávy z domova

Šiška a Hojer z MPSV dostali za vydírání a zneužití pravomoci 7 a 6 let vězení

Soud dnes poslal někdejšího náměstka ministerstva práce a sociálních věcí Vladimíra Šišku a šéfa tamního odboru informatiky Milana Hojera na 7 a 6 let do vězení za vydírání a zneužití pravomoci při veřejné zakázce. Případ týkající se tendru pro firmu OKsystem se řešil podruhé. Původně dvojice dostala 6 a 5 let vězení. Odvolací soud ale rozsudek zrušil a Městský soud v Praze se musel kauzou zabývat znovu. Někdejší úředníci vinu odmítají. Verdikt není pravomocný, Šiška i Hojer se na místě odvolali.

| ČTK |Zprávy z domova

Exnáměstek MPSV Šiška čelí obžalobě kvůli zakázce na kontrolu dávek

Vrchní státní zastupitelství v Praze podalo obžalobu na bývalého náměstka ministerstva práce a sociálních věcí Vladimíra Šišku kvůli miliardové zakázce na kontrolu sociálních dávek, kterou měla bez výběrového řízení získat firma IBM. Společně s Šiškou čelí obžalobě i soudní znalec, který k zakázce zpracoval posudek. Šiška byl již dříve obžalován i kvůli jiné IT zakázce.

| ČTK |Zprávy z domova

Policie navrhla obžalovat exnáměstka MPSV Šišku kvůli zakázce na kontrolu dávek

Protikorupční policie navrhla obžalovat bývalého náměstka ministerstva práce Vladimíra Šišku v souvislosti s miliardovou zakázkou na kontrolu sociálních dávek, kterou měla bez výběrového řízení získat firma IBM. Informaci o ukončení vyšetřování kauzy dnes ČTK sdělil dozorující státní zástupce Zdeněk Matula. Vedle Šišky čelí obvinění i soudní znalec, který k zakázce zpracoval posudek.

| Český rozhlas, Veronika Sedláčková, kov |Zprávy z domova

Váleční veteráni se těžko vrací do společnosti. Uvítali by větší pomoc od státu

V souvislosti s výročím 70 let od vylodění spojeneckých vojsk v Normandii, které napomohlo k osvobození Evropy od nacismu, se dnes hodně mluvilo o boji za svobodu, ideálech a hrdinství veteránů. Vojáků se však týkají i ryze praktické otázky. Novodobí vysloužilci se potýkají zejména s hledáním práce a návratem do společnosti. Podle místopředsedy českého Sdružení válečných veteránů Ladislava Sornase, by mohl pomoci stát.

|Petra Benešová, Martina Pelcová, krw, kov |Zprávy z domova

Češi dluží na výživném asi 13 miliard. Stát uvažuje o záloze pro pečující rodiče

Stát chce pomoci rodičům, kterým partneři neposílají výživné na děti. Plánuje, že alimenty za dlužníky zaplatí a peníze od nich pak bude zpětně vymáhat sám. Matky nebo otcové by se tak už nemuseli dostávat do těžkých situací, kdy kvůli opožděné platbě nemají na jídlo či oblečení pro potomka. Novinka by mohla začít platit za dva roky.

|Andrea Švubová |Regiony

MPSV znovu prověří plánovanou stavbu nového sídla pro státní úředníky v Jeseníku

Ministerstvo práce a sociálních věcí znovu posoudí záměr postavit v Jeseníku nové sídlo pro své úředníky. Po včerejší návštěvě to městu slíbila ministryně Michaela Marksová-Tominová z ČSSD. Není zcela přesvědčená, že se stavba nového úřadu resortu vyplatí. Ještě tento měsíc by se měla zpracovat studie, která vyhodnotí všechna pro i proti. Ministryně vyhověla naléhavým prosbám města, které chce státní úředníky v budově udržet.

Kvůli hospodaření v oblasti ICT promarnilo MPSV miliardu korun, tvrdí Marksová

| ČTK, Tereza Chlubná, kov |Zprávy z domova

Resort práce a sociálních věcí promarnil podle ministryně Michaely Marksové (ČSSD) kvůli dřívějšímu špatnému hospodaření až miliardu korun. Špatné hospodaření se týká informačních a komunikačních technologií (ICT). Audit prý ukázal, že velká část systémů v resortu funguje bez smluv, a některé služby jsou dokonce dvakrát.

| Český rozhlas, Veronika Sedláčková, kov |Zprávy z domova

Kandidátka na ministryni Marksová-Tominová: Záleží na tom, co si kdo pod feminismem představuje

Kandidátkou sociální demokracie na post ministryně práce a sociálních věcí bude Michaela Marksová-Tominová. Veřejnost ji dosud znala především jako mluvčí strany v otázkách lidských práv a rodiny či v souvislosti s jejími feministickými postoji. Marksová-Tominová Českému rozhlasu řekla, že ani poměrně úzký profil témat, na něž se zaměřovala, ani feminismus nepovažuje pro angažmá na ministerstvu za nevýhodu.

|Jakub Šídlo, Zuzana Hálová |Zprávy z domova

NKÚ: Ministerstvo práce navýšilo cenu systému pro výplatu dávek o miliardu a půl

Systém pro výplatu sociálních dávek stál ministerstvo práce a sociálních věci skoro pětkrát víc, než byla původní cena. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad. Celkem ministerstvo za nový systém zaplatilo dvě miliardy korun. Podle smlouvy to mělo být 435 milionů. Zavedení nového systému souviselo se sjednocením výplaty nepojistných dávek pod Úřadem práce České republiky od ledna 2012.

|Petra Benešová, Marína Dvořáková |Zprávy z domova

Zdravotně postižení brání průkazky ZTP. Umožňují jim nezávislost

Stále více hendikepovaných lidí se bojí, že přijde o výhody od státu. Úředníci by jim do několika let mohli vzít příspěvek na péči a průkazku ZTP, díky které snadněji zaparkují ve městě nebo u domu. Od loňského roku totiž platí přísnější pravidla, podle kterých se posuzuje míra postižení. Ministerstvo práce a sociálních věcí teď ale slibuje, že zákon pro zdravotně postižené zmírní.