Ženevská konference o Sýrii se zaměří na humanitární situaci v Homsu a věznění lidí

Zástupce syrské vlády a opozice dnes čeká druhý den u jednacího stolu. Znepřátelené strany se v Ženevě znovu sejdou tváří v tvář. Jednat budou o zcela konkrétních otázkách: humanitární pomoci obléhanému městu Homs i o osudu politických vězňů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boje v Sýrii | Zdroj: ČTK

„Homs je v obklíčení osm měsíců. Aby přežili, jedí lidé trávu, listí a pouliční zvířata. Potřebujeme otevřít humanitární koridor, jinak zemřou hlady,"uvedl mluvčí Syrské národní rady Loai Safi.

Dočasné příměří na jednom jediném místě považuje opozice za test, jestli je syrská vláda ochotná vůbec jednat.

Pozorovatelé podotýkají, že město Homs vybrala opozice pro vyhlášení prvního příměří proto, že právě tam mají opoziční předáci na povstalce větší vliv než například v Allepu a že klid zbraní mohou spíše zaručit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání v Ženevě sleduje reportér Jaromír Marek

Vedle snahy o kompromis, co se týče humanitární situace v Homsu, by mělo dojít také k debatě na téma političtí vězni.

„V Sýrii je množství lidí, kteří ztratili svobodu, jsou uvěznění, stali se obětí únosu: například řádové sestry z kláštera v Malule. Doufám, že se nám podaří aspoň některé osvobodit - především děti, ženy a staré lidi,“ uvedl vyjednavač Brahími.

Podle odhadů jsou v syrských věznicích desetitisíce lidí a existuje řada svědectví o jejich mučení. Nelidské zacházení je ale běžné i v oblastech ovládaných islámskými fundamentalisty. Na severu Sýrie mají provozovat nejméně sedm tajných věznic, kde mučí a bez soudu popravují zadržené.

Zítra by mělo přijít na řadu mnohem složitější jednání o vzniku případné přechodné vlády.

Jednání probíhají tak, že se obě strany sejdou v jedné místnosti a zasednou ke stolu ve tvaru U. V jeho čele sedí vyjednavač Lachdar Brahímí, prostřednictvím kterého spolu strany komunikují.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme