Každá soška Českého lva bude unikát. Vyrobit ji je adrenalin, shodují se tvůrci

Skleněný kužel světla se zlatým lvem uvnitř bude brzy zdobit poličky několika českých filmových tvůrců. Tedy pokud se soška stihne vyrobit. Nová podoba ceny pro filmaře, Český lev, je zatím u zrodu. A dalo by se říci, že docela bolestného. Spory o značku soutěže totiž všechny dovedly do mírné časové prodlevy a to se odrazilo i na výrobě samotné sošky. Řemeslníci tak nejčastěji skloňují slovo adrenalin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Návrh sošky Českého lva ve formě vosku | Foto: Klára Bílá

Dílna Zdeňka Lhotského v Pelechově hostí autora návrhu ceny a několik dalších pracovníků, kteří tvarují konečnou podobu. Na stole je zatím jen několik kuželů z vosku, vedle forma lva. Autorem je designér Jakub Berdych.

„Jeden z návrhů je, že to bude zlaté. Je tam i pískovaná verze,“ přibližuje Berdych s tím, že soška bude vážit asi 2,5 kilogramů, tedy zhruba o kilogram méně než ta původní. Jakub Berdych na výrobu dohlíží. Na sošce pracuje celkem šest lidí, říká vedoucí dílny Václav Řezáč.

Přehrát

00:00 / 00:00

V dílně, kde se cena pro nejlepší filmové tvůrce vyrábí, natáčela redaktorka Klára Bílá

„Tady ve štukatérně se vyrábí modely nebo upravují, aby se daly zalít do sádry, ve které se pak následně taví samotné sklo. Tohle je vnější tvar kužílku, kde vevnitř bude lvíček. Je to podobná technika lití forem na ztracený vosk, kterou používají bronzaři,“ upřesňuje.

Každý kus potřebuje čas na vychladnutí vosku a na vysušení sádry. A dny ubíhají. „Myslím si, že to stihneme, ale bude to prostě velký adrenalin. Už jsme na to zvyklí. Třeba tady Zdeněk byl před pár lety černovlasý a těmito zakázkami všichni šedneme,“ směje se Řezáč.

„Adrenalin vzniká z toho, když si představíte, že forma je v peci deset dní a vy tam nevidíte a nesmíte pec otevřít. Takže výsledek se ví až po těch deseti dnech,“ říká vedoucí dílny. A každá soška je originál, sériová výroba je nepřijatelná. Výsledné ceny se ale budou lišit jen nepatrně.

„Touhle technologií nelze vyrobit deset lvů stejných. A od toho to začíná. Od prvopočátku budeme dělat každý kus úplně znovu. Sklo, které vznikne, bude živé. Bude cítit, jak tam sklo vtékalo, bude tam i geometrie a jemný detail trošku typu šperku, tedy ten lvíček,“ dodává Rezáč.

Poslední detaily na sošce budou výrobci ladit ještě v den předávání. A i s adrenalinem v zádech dělají všechno proto, aby ti nejlepší filmoví tvůrci dostali skleněný kužel světla 22. února v Rudolfinu do ruky.

Návrh sošky Českého lva ve formě vosku | Foto: Klára Bílá

Klára Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme