Trh s plynem v Česku se nasycuje. Nový dodavatel MND chce získat až 200 tisíc domácností

Miliardář Karel Komárek prohlubuje své působení v Česku. Moravské naftové doly (MND), které patří do jeho finanční skupiny KKCG, v pondělí začaly dodávat plyn do domácností. Firma chce využít toho, že v Česku těží ropu a plyn, a může proto prodávat plyn napřímo. Velcí dodavatelů plynu jako RWE nebo ČEZ ale strach z nové konkurence nemají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plyn | Foto: Tomáš Adamec

Největší těžební společnost ropy a plynu v Česku Moravské naftové doly se chce stát jedním z největších hráčů na tuzemském trhu s plynem. Do tří let plánuje získat až dvě stě tisíc odběrných míst, na konci tohoto roku by jich přitom chtěla mít 20 tisíc.

„Předpokládáme, že letos zákazníků podepíšeme víc, ale vzhledem k tří až více měsíční výpovědní lhůtě zákazníci dojdou za tři roky, kdy nárůst bude daleko větší,“ říká ředitel MND Prodej Ludvík Baleka. Podle něj v Česku stále existuje prostor pro získání nových zákazníků, ročně jich totiž změní dodavatele plynu zhruba tři sta tisíc.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dodavatele a trh s plynem v Česku se zajímal redaktor Jan Strouhal

Moravské naftové doly zatím nabízely plyn jen pár velkoodběratelům. Domácnosti, na které se chtějí nyní zaměřit, firma považuje za velkou příležitost. Z celkových téměř tří milionů odběrných míst v Česku totiž představují více než 2,5 milionu. Firma věří, že ji k expanzi pomůže hlavně její značka.

„Úplně nová značka, i kdyby byla výrazně pod trhem a nejlevnější ze všech, tak pro klienty to nebude dostatečně silné pro to, aby dodavatele změnili,“ vysvětluje mluvčí KKCG Dan Plovajko.

Podíl obchodníků se zemním plynem na počtu odběrných míst v roce 2013 | Foto: ČTK

Přes třicet dodavatelů plynu

V Česku působí dohromady přes třicet dodavatelů plynu. Největším z nich je přitom německá skupina RWE, která má milion sedm set tisíc zákazníků. RWE novou konkurenci pečlivě monitoruje a sama podle svých slov těží z rozvinuté sítě poboček.

„Máme po celé České republice desítky zákaznických kanceláří. To je naše klíčová výhoda, protože u řady nových dodavatelů si zákazník ani nemá kam zavolat. Není kde uplatnit reklamace, nemá s kým se poradit. A na to klademe velký důraz,“ podotýká mluvčí RWE Martin Chalupský.

Největší alternativní dodavatel plynu, skupina ČEZ, dodává plyn více než tři sta tisícům zákazníků a v současnosti zrovna dojednává další marketingové aktivity, které by měly tento počet ještě navýšit.

„Předpokládáme, že se v dohledné době přehoupneme nebo budeme blížit k hranici půl milionu, ale bude záležet na tom, jak se nám vydaří obchodní akce, které máme připraveny. V tuto chvíli finišují jednání s partnery, jedním vydavatelským domem. Poté by bylo jasnější, jak náš růst bude dynamický do budoucna,“ říká mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Ceny plynu pro domácnosti se v loňském roce snižovaly, letos by je měla čekat stagnace. Podle odborníků ale domácnosti mohou ušetřit právě při vhodné změně dodavatele. „Prostor pro změnu je neustále velký, a když jsem se díval na orientační propočty, tak se úspory pohybují neustále v horizontu tisícovky až několika tisíců korun,“ uzavírá Martin Špaček ze serveru SFinance.cz.

Jan Strouhal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme