Světovému trhu chytrých telefonů nadále vládne jihokorejský Samsung

Zájem o iPhony firmy Apple na světových trzích nebyl během Vánoc tak silný, jak se čekalo. Během uplynulého čtvrtletí jich společnost Apple prodala 51 milionů. To je sice více než loni touto dobou, ale firma odhadovala odbyt o několik milionů vyšší. Světovému trhu chytrých telefonů nadále vévodí jihokorejský Samsung.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Operační systém Android se používá například v telefonech společnosti Samsung.

Operační systém Android se používá například v telefonech společnosti Samsung. | Zdroj: Reuters

Vzhledem k tomu, jaká měla firma Apple očekávání, není současný prodej iPhonů úspěchem. Alespoň podle většiny analytiků. Uplynulé tři obchodní měsíce, které skončily prosincem, zahrnují Vánoce - pro firmy nejlukrativnější období. Během nich ale dokázal Apple zvýšit prodeje meziročně jen o 7 procent.

Třeba analytici, které oslovila televize CNBC, považují výsledek za velmi slabý. A stejně tak mluví o zisku Applu. Společnost přitom vydělala téměř stejnou částku jako loni, a to zhruba 13 miliard dolarů.

O nižší odbyt se postarala konkurence. Apple měl nižší prodej, než se očekávalo, zejména kvůli úspěchu jihokorejské společnosti Samsung. Právě tato firma je dlouhodobě hlavním sokem amerického Applu na světovém trhu s chytrými telefony.

Přehrát

00:00 / 00:00

O souboji Applu a Samsungu na trhu smartphonů informoval redaktor Jan Beneš

Je však třeba oddělit byznys obou rivalů. Zatímco Samsung prodává i levné telefony, Apple nabízí pouze smartphony. I díky tomu jihokorejská společnost vede v celkových světových prodejích mobilů. Před Applem je však i díky výraznějším inovacím.

Potvrzuje to redaktor Hospodářských novin Otakar Schön. „Apple trošičku zastydl. Jeho inovace v tuto chvíli nejsou tak výrazné,“ říká.

Samsung nezveřejňuje přesná čísla o svých prodejích mobilů. K dispozici jsou však kompletní údaje o celkovém hospodaření, které firma musí zveřejnit, protože obchoduje na burze.

Analytici nicméně odhadují, že společnost Samsung v posledním čtvrtletí prodala více než 80 milionů telefonů, Apple o několik desítek milionů kusů méně. Ve stejném období Samsung vydělal o 11 procent méně než loni. Zisk klesl celému koncernu, nejenom divizi, která vyrábí a prodává mobily.

Konkurence je velká

Podle analytiků může horší hospodářský výsledek znamenat varování do budoucna. Potvrzuje to i šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek.

„Situace na trhu přituhuje. Konkurence je stále větší a větší a i pro Samsung to znamená potíže. Například na čínském trhu Samsungu konkurují další firmy. Applu se podařilo uzavřít dohodu s tamním obřím operátorem China Mobile, ale konkurují tam i další firmy jako Huawei,“ popisuje.

Apple je v současnosti silnější na domácím, tedy americkém trhu. Samsung se ale svého rivala snaží dohnat.

Světový odbyt chytrých telefonů loni podle dnešních údajů analytické společnosti IDC už přesáhl jednu miliardu kusů. Oproti předchozímu roku se dodávky smartphonů zvýšily téměř o 40 procent. Samsung se na prodejích podílel 31 procenty a Apple zhruba 15 procenty.

Světový prodej PC,mobilních telefonů a tabletů 2012 - 2015 (odhady) | Foto: ČTK

Jan Beneš, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme