EU varuje Indii před zhoršením vztahů kvůli zadržovaným italským námořníkům

Téměř dva roky se táhne kauza dvou Italů zadržených u indických břehů. Příslušníci italské námořní pěchoty, kteří pracovali jako ozbrojený doprovod italského tankeru, předloni zastřelili dva místní rybáře. Hrozí jim za to trest smrti. Brusel nyní usiluje o to, aby nebyli stíháni za vraždu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Evropské komise Jose Manuel Barroso | Zdroj: Reuters

Italský tanker Enrica Lexie se v únoru roku 2012 plavil ze Singapuru do Egypta. U břehů indického státu Kerala zahájili dva členové doprovodu palbu na posádku indického rybářského člunu a dva muže zastřelili. Domnívali se totiž, že jde o piráty. Indická strana oba Italy zadržela.

Případ vzbudil v Indii obrovské emoce, v jednu chvíli byly vztahy mezi Indií a Itálií velmi napjaté. Loni povolila Indie oběma mužům odjet do Itálie na Velikonoce a na volby s tím, že se vrátí zpět do Indie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Brusel varuje Indii před zhoršením vztahů kvůlu kauze zadržovaných italských námořníků Případ sleduje redaktor Jaromír Marek

Italské úřady je ale odmítly vydat do Dillí. Indický nejvyšší soud rozhodl, že italský ambasador Daniele Mancini nesmí vycestovat z Indie. Ozbrojené síly byly v pohotovosti na letištích po celé Indii, aby mu zabránily případně vycestovat.

Nakonec se oba členové italské námořní pěchoty do vazby v Indii vrátili a jsou tam dodnes.

Rychlé řešení případu teď znovu urgoval předseda Evropské komise José Manuel Barroso. Případ by podle něj mohl vážně poškodit vztahy Evropské unie a Indie.

Barroso především žádá, aby mužům nehrozil trest smrti. Podle něj šlo o nešťastnou náhodu, protože se námořníci domnívali, že jde o útok pirátů. Indové prý podivně manévrovali a nebezpečně se přiblížili k italskému tankeru. Údajně ani nereagovali na slovní výzvy.

Italové tvrdí, že by námořníci měli být stíhaní ve své vlasti, protože rybáři byli zabiti v mezinárodních vodách. Indie ale trvá na tom, že k incidentu došloi v jejích výsostných vodách.

Pozorovatelé tvrdí, že pokud by Italové byli skutečně odsouzeni k trestu smrti, mohlo by to vztahy Indie a Evropské unie velmi zkomplikovat.

Jaromír Marek, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme