IKEM loni transplantoval rekordní počet orgánů. Pacienti dostali 50 nových srdcí

Institut klinické a experimentální medicíny v Praze (IKEM) má za sebou rok rekordního počtu transplantací. Nové orgány dostalo 420 lidí. Padesátka z nich se dočkala nového srdce, což je nejvyšší číslo za posledních 13 let. Od první transplantace srdce uplyne v pátek 30 let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řetězová transplantace ledvin | Foto: IKEM, Jan Šenkýř

„Od roku 2003 plynule každoročně zvyšujeme počet transplantací, v letošním roce jich bylo o 73 procent víc než před 10 lety,“ vysvětluje přednosta transplantcentra IKEM Pavel Trunečka.

V loňském roce dostalo v IKEMu 420 pacientů 459 orgánů. Někteří tak dostali více než jeden orgán, podle Trunečky například kombinaci ledviny a slinivky.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zvyšujícím se počtu transplantací v Česku mluvil ve vysílání Radiožurnálu přednosta Transplantcentra IKEM Pavel Trunečka

„Pacienti jsou čím dál tím komplikovanější a více nemocní, medicína toho také více dovede. Pacientům často selhává více než jeden životně důležitý orgán,“ uvádí přednosta transplantačního centra.

Transplantace se podle Trunečky provádí jen tehdy, když je vysoká pravděpodobnost, že pacientovi pomůže. „Není to metoda, která by se dělala jenom zkusmo nebo v situacích, kdy je to poslední šance. Musí být naděje na úspěch,“ podotýká odborník s tím, že často po ní žijí pacienti velmi dlouho.

Přesně před 30 lety, 31. ledna 1984, provedl lékařský tým z IKEMu vůbec první transplantaci srdce v tehdejším Československu.

V Česku chybí dárci orgánů, transplantace váznou

Číst článek

Medicína se za tu dobu posunula mnohem dál. „Zásadní rozdíl je v možnosti překlenout období, kdy pacientovi selhává jeho vlastní srdce, takzvanou mechanickou srdeční náhradou. Donedávna to nebylo možné a dnes jsou desítky pacientů úspěšně léčeni touto metodou a mohou svého dárce najít s větší pravděpodobností než dříve,“ doplňuje Trunečka.

Počet dárců roste, přesto je orgánů k transplantaci nedostatek. „Na transplantaci orgánů v Česku čeká více než tisíc pacientů, takže dárců nikdy nebude dost,“ dodává lékař z IKEMu.

Vývoj počtu transplantací orgánů v IKEM (1990 - 2013) | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Helena Šulcová, Jana Vondráčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme