Ministr Stropnický ujišťuje, že dál trvá na zřízení chráněné krajinné oblasti v Brdech

Ministr obrany Martin Stropnický se rozhodl odložit projednávání zákona o zrušení vojenských újezdů. Vyvolalo to velké pozdvižení hlavně kvůli Brdům, protože zrušení Vojenského újezdu Brdy a jeho přeměna na chráněnou krajinnou oblast se už považovaly za hotovou věc. Jenže ne každému se to líbí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojenský újezd Brdy čistí od začátku dubna pyrotechnici | Foto: Lukáš Milota

Dlouhodobě nejhlasitějším odpůrcem zákona je hejtman Středočeského kraje Josef Řihák z ČSSD.

„Já osobně i spousta středočeských starostů nesouhlasíme s tím, jakým způsobem se tyto věci připravují. Nám nikdy nikdo nezodpověděl otázku ekonomiky – kolik to bude stát armádu, když se to zruší, kolik stát – a jiné záležitosti,“ ohrazuje se Řihák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se vyvíjí situace kolem Vojenského újezdu Brdy, sleduje Ľubomír Smatana

Jenže Josef Řihák asi nemá úplně přesné informace. Mnoho starostů ve středních Čechách také požaduje rychlé projednání zákona o vojenských újezdech a jejich přeměně na chráněnou krajinnou oblast.

Příkladem je nezávislý starosta Hořovic a předseda celého mikroregionu Ondřej Vaculík. Zastupuje 16 středočeských obcí. „Jediná obec, o které vím, která se od toho distancovala, byla obec Chaloupky. A i když se tady bavím s ostatními starosty, tak povětšině chráněnou krajinnou oblast vítají jako perspektivu pro Brdy,“ konstatuje.

Ve sporu o Vojenský újezd všechny strany sice mluví o ochraně, ve hře jsou ale především pozemky. Nový zákon totiž mění hranice Středočeského a Plzeňského kraje ve prospěch Plzeňského.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Vojenském újezdu Brzdy diskutovali hejtmani Václav Šlajs z Plzeňského kraje a Josef Řihák z kraje Středočeského

„Jsou to historické pozemky a je potřeba navrátit situaci do původního stavu. Plzeňský kraj tam má řadu vodohospodářských aktivit. Teče tam řeka Klabava, která je nejdivočejší řeka Plzeňského kraje a z hlediska povodní ohromně riziková. Za současného stavu s tím nic nemůžeme dělat,“ upozorňuje hejtman Plzeňského kraje Václav Šlajs z ČSSD.

Nejasností si je vědomý i ministr obrany Martin Stropnický z hnutí ANO. „Nerad bych, aby se z toho stala nějaká lokální válka. To téma je neoddiskutovatelné. Na západ od našich hranic většina zemí vůbec žádné vojenské cvičiště nemá, ale my to máme opravdu v rozsahu pro stotisícovou armádu. A realita je, že máme pětinovou armádu,“ vysvětluje Martin Stropnický, který plánuje osobní návštěvu lokality a setkání se starosty přihlehlých obcí.

Vojenský újezd Brdy na Příbramsku (Jince) | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Jestliže ale vláda schválí zrušení Vojenského újezdu Brdy, bude Martin Stropnický prosazovat zřízení chráněné krajinné oblasti. „Zrušit to a nechat to být vůbec nepřipadá v úvahu. Tam musí být režim nejvíc ochranářský z hlediska přírody,“ dodává.

Martin Stropnický odmítá, že by zákon pozdržel kvůli tlaku sociální demokracie. I ta je rozdělená, protože její poslanci patří do různých krajů.

Zrušení Vojenského újezdu Brdy a jeho přeměna na chráněnou krajinnou oblast se připravuje už třetím rokem. Podle ministra Stropnického půjde zákon na jednání vlády příští měsíc.

Ministr obrany Martin Stropnický stačil už odvolat skoro desítku vysokých úředníků, zastavil některé obchodní kontrakty včetně prodeje státního majetku miliardáři Pavlu Tykačovi a také odložil projednávání zákona o zrušení vojenských újezdů.

Lenka Buriánková, Ľubomír Smatana, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme