Sledovali jsme ONLINE: Střety v Kyjevě už si vyžádaly nejméně sedm desítek obětí

VIDEOPŘENOSY Z MAJDANU UVNITŘ ČLÁNKU. ROZHLASOVÍ REPORTÉŘI PŘÍMO V CENTRU DĚNÍ. Krvavé boje v ukrajinské metropoli pokračovaly i ve čtvrtek, až večer se situace zklidnila. Celkem si střety od úterý vyžádaly nejméně sedm desítek obětí. Prezident Janukovyč i opozice o situaci jednají s ministry zahraničí Francie, Polska a Německa. K žádné dohodě zatím nedošlo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pouliční boje v Kyjevě. Náměstí Nezávislosti | Foto: Martin Dorazín

Podle ukrajinského ministerstva zdravotnictví by v Kyjevě mělo být celkem 75 mrtvých, opozice uvádí víc. Další zranění navíc stále bojují o život.

V centru metropole bylo na 30 tisíc demonstrantů. Podařilo se jim znovu ovládnout velkou část města, kterou v minulých dnech kontrolovali těžkooděnci. Večer se situace uklidnila.

Dav večer čekal na výsledky jednání politiků. S prezidentem Janukovyčem jednali v Kyjevě ministři zahraničí Francie, Německa a Polska. Ministry nejprve ochranka z ohrožené oblasti odvezla, později se ale do prezidentského sídla vrátili. Evropští emisaři se snažili Janukovyče přesvědčit o nutnosti příměří a dialogu s opozicí.

O Ukrajině jednala také Evropská unie. Ministři zahraničí zemí EU se dohodli, že přijmou sankce vůči osobám zodpovědným za násilí na Ukrajině. Hrozí jim zmrazením majetku a odmítnutím udělení cestovních víz.

K jednacímu stolu zasedl i ukrajinský parlament, kde ovšem chyběla většina poslanců vládnoucí Strany regionů. Poslanci odhlasovali „konec protiteroristické operace“, zákaz používání střelných zbraní a stažení bezpečnostních sil zpět do kasáren.

espreso.tv - přímý přenos z Majdanu

Noc na dnešek se v Kyjevě obešla bez větších násilností. Mohlo za to příměří dojednané předáky opozice a prezidentem Viktorem Janukovyčem. Hlava státu na dnešek vyhlásila den smutku za oběti střetů mezi demonstranty a policií.

Ministerstvo vnitra obvinilo z odpovědnosti za zmařené příměří pravicové radikály. Jejich maskovaní bojovníci prý na policii zaútočili palbou ostrými náboji.

Radio Svoboda - přímý přenos z Majdanu

Ukrajinci by měli usednout ke kulatému stolu, navrhuje německý prezident Gauck

Číst článek

Nepokoje zažívá i Lvov

Nepokoje se rozšiřují i do dalších regionů Ukrajiny. Centrem protivládního odporu na západě země je město Lvov. Oblast včera vyhlásila nezávislost na vládě prezidenta Janukovyče.

Neznámí útočníci v centru města napadli policejní budovy, ruský konzulát i kliniku, kde se léčí zranění opoziční aktivisté. Tamní aktivisté sledují dění v hlavním městě na velkoplošné obrazovce. V Kyjevě mají dokonce vlastní korespondentku.

Sbírka pro Ukrajinu
- Charita ČR účet 55660022/0800, variabilní symbol 104
- Ukrajinská iniciativa v ČR a Ukrajinská tradice v ČR transparentní účet 2000537915/2010

Pohled na vchod do místní univerzity naznačuje, na čí straně město stojí.

„Na plotě je vyvěšená evropská vlajka, kolem ní je řada plakátů, které vyzývají k podpoře Euromajdanu. Jsou tu slogany, jako například ‚Vyneste smetí do koše‘ nebo ‚Chceme žít v čisté zemi‘," říká Bouda.

Studenti se ale chtějí vyhnout násilí. Distancují se od radikálních skupin, které vyvolávají střety s policií a kvůli kterým se na opoziční protesty snáší kritika nejen od vlády a Ruska, ale i západních politiků.

Ozbrojené střety v centru Kyjeva - mapa | Foto: ČTK

Nepokoje na Ukrajině | Foto: Český rozhlas

V centru Prahy demonstrovaly tisíce lidí proti násilí v Kyjevě

Číst článek

Milan Kopp, Martin Dorazín, ČTK, Michaela Vydrová, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme