Ministři projednají nařízení, které zjednoduší postih zdrogovaných řidičů

Lidé usedají za volant stále častěji pod vlivem drog. Až o třetinu se loni zvýšil počet nehod zaviněných zdrogovanými řidiči. Mnozí spoléhají na to, že i když je přistihnou policisté, pak díky zdlouhavému procesu šetření, žádný trest nedostanou. To by se teď mělo změnit. Vláda dnes projedná nařízení, které postihy zdrogovaných řidičů výrazně urychlí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie a testy na drogy (ilustrační foto) | Foto: Policie ČR

Někteří řidiči jsou přesvědčeni, že řídit auto pod vlivem drog je naprosto normální a hlavně bezpečné, tak jako tento mladík z Plzně.

„Dlouhodobý uživatel marihuany, když si zakouří trávu, je ohleduplnější řidič, než kdyby byl střízlivý. Osobně jsem boural jednou a byl jsem zrovna střízlivý. Jinak jezdím pořád pod vlivem marihuany,“ prozradil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vláda projedná nařízení, které výrazně urychlí postihy zdrogovaných řidičů. Další podrobnosti zjišťovala redaktorka Eva Kézrová

To ovšem může být náhoda, protože podle doktora Jiřího Presla z Drop Inu je vliv marihuany na člověka jednoznačný.

„Ona mění vnímání času a zpomaluje reakce řidiče. Takže tří k těm tlumivým, co se týče působení za volantem, podobně jako alkohol,“ vysvětlil.

Právě proto teď nově bude mít i marihuana stanoven limit, po jehož překročení bude řidič automaticky považován za zdrogovaného a dostane trest.

Doposud bylo nutné po orientačním testu při policejní kontrole odebrat řidiči krev a moč a poté psychiatři vypracovávali posudek, jestli toto konkrétní množství drogy mohlo konkrétního řidiče přivést do stavu, který vylučuje řízení.

Přehrát

00:00 / 00:00

O chystané vyhlášce mluvil na Radiožurnálu Tomáš Lerch, ředitel Služby dopravní policie

Častokrát se to nestihlo ani během roční lhůty a přestupek se odložil. Díky nařízení, které dnes projedná vláda, ale podle Ladislava Decarliho z ministerstva dopravy už nebudou tyto posudky nutné.

„Vládní nařízení stanoví, které návykové látky a v jakém množství bude nutno v organizmu objevit, aby se jednalo o přestupek,“ popsal.

Za přestupek pak řidič může dostat pokutu až 20 tisíc korun, 7 bodů a až roční zákaz řízení. Limity jsou stanoveny pro osm nejčastějších drog od marihuany až po kokain. Pokud vláda dnes nařízení schválí, začne platit do 15 dnů.

Eva Kézrová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme