Dětští čtenáři jsou ve škole úspěšnější, zjistil průzkum

Dětem, které více čtou, jdou lépe některé další předměty. Zjistil to čtyřletý průzkum knihoven a společnosti Scio.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čtoucí děti | Foto: Fotobanka stock.xchng

Průzkum mezi 50 tisíci žáky udělala společnost Scio ve spolupráci s Národní knihovnou a Svazem knihovníků.

Člen jejího vedení Bohumil Kartous popsal, jak průzkum probíhal.

„Zaměřili jsme se na několik oblastí, jako je počet přečtených knih, vliv rodinného zázemí, školy nebo poměr času stráveného u televize a u počítače k poměru času stráveného u knihy,“ vysvětlil Kartous.

Průzkum ukázal, že české děti čtou méně než před 10 lety a také méně chodí do knihoven. Polovina dětí považuje čtení za zábavu, ale je také hodně těch, které čtou, jen když se nudí.

Děti nejraději čtou dobrodružné příběhy, v oblibě jsou ale i encyklopedie

Číst článek

Děti čtení nebaví, protože jim více zábavy přináší třeba sledování filmů, televize, prohlížení internetu nebo Facebook. Alespoň jednu knihu měsíčně ale přečte většina z nich, tedy 70 procent.

Průzkum také odhalil, že mezi dětskými čtenáři převažují dívky. Podle společnosti Scio má navíc čtení větší vliv na vzdělávání dětí než úroveň vzdělání jejich rodičů. Děti, které čtou pro radost, mají prý lepší výsledky v matematice a umí se lépe vyjadřovat.

Eva Hanzlová, Simona Bartošová, Zuzana Petráňová, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme