Pistorius odmítl vinu ve všech bodech obžaloby, přítelkyni prý zabil omylem

V jihoafrické Pretorii začal soudní proces s Oscarem Pistoriem, který je stíhán kvůli vraždě své přítelkyně Reevy Steenkampové z února loňského roku. Šestinásobný paralympijský vítěz hned v úvodu odmítl vinu ve všech bodech obžaloby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oscar Pistorius před soudem v Pretorii

Oscar Pistorius před soudem v Pretorii | Zdroj: Reuters

„Nevinen,“ řekl Oscar Pistorius na otázku, zda se cítí být vinný z bodů obžaloby. Steenkampovou prý před rokem zastřelil omylem, protože ji považoval za zloděje.

„Šel jsem ozbrojený ke koupelně, abych chránil Reevu i sebe,“ uvedl sportovec s podkolenními amputacemi ve svém prohlášení, které přečetl zástupce obhajoby Kenny Oldwadge.

Po rozhovoru s partnerkou předtím šel na balkón pro ventilátory. Když uslyšel podezřelé zvuky z koupelny, nevšiml si prý, že Steenkampová mezitím z ložnice odešla právě tam. Střílet pak začal kvůli tomu, že ho zvuky vylekaly a obával se, že bez nasazených protéz by se zloději neubránil.

Obžaloba staví na nasazených protézách

Hned první svědkyně ale vypověděla, že loňská noc svatého Valentýna měla ke klidu vhodnému pro vykradení domu daleko. „Hrozně křičela a volala o pomoc, potom jsem slyšela také muže, který volal o pomoc, a pak jsem slyšela čtyři výstřely,“ uvedla svědkyně, která byla ale v době neštěstí od Pistoriusova domu 170 metrů daleko.

S médii zatím mluvila jen matka Steenkampové June. „Chci se na Oscara podívat, pohlédnout mu do očí a sama si udělat jasno o tom, co Reevě udělal. Budu ochotná mu odpustit, ale napřed mi musí pohlédnout do očí a vidět bolest, kterou mi způsobil,“ řekla.

Hlavním argumentem obžaloby má být skutečnost, že si Pistorius před použitím zbraně nasadil protézy. Nově zpracovaná balistická analýza to však podle informací jihoafrické televize eNCA s určitostí vyvrátila.

Začátek ostře sledovaného procesu vysílá živě několik televizních stanic včetně speciálního kanálu, který se mu bude věnovat 24 hodin denně. Kromě vraždy je Pistorius obžalován také z nedovoleného ozbrojování. Proces se slavným atletem má trvat do 23. března.

Oscar Pistorius před soudem v Pretorii | Foto: Reuters

ČTK, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme