Za ubití blogera v roce 2010 poslal egyptský soud dva policisty na 10 let do vězení

Egyptský soud poslal na deset let do vězení dva policisty, kteří utloukli na ulici v Alexandrii k smrti pozdější ikonu revoluce, 28letého Chálida Saída. Událost z roku 2010 se stala jedním z přímých impulzů k protestům, které o půl roku později vedly k pádu prezidenta Husního Mubáraka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Egyptská policie může zatknout jakékoli novináře, kteří budou natáčet názory lidí blízkých hnutí Muslimského bratrstva | Zdroj: Reuters

Dnešní verdikt je o tři roky přísnější než předchozí rozsudek z roku 2011, proti kterému se obvinění policisté odvolali.

Soud nakonec argumenty obžaloby uznal a oba policisty odsoudil za nezákonné zadržení osoby, za použití brutálního násilí a za tělesné mučení. Zabití Chálida Saída, za které by policistům hrozil až trest smrti, se ale prokázat nepodařilo.

Policisté Chálida Saída zatkli v roce 2010 v počítačové kavárně. Mladík, který se po návratu ze studií v USA věnoval programování v Alexandrii, měl v tu chvíli u sebe několik cigaret marihuany.

Odmítl nastoupit do policejního auta. Policisté ho pak v chodbě domu za bílého dne brutálně ubili. Policie se snažila zahladit stopy a tvrdila, že Saíd užil velké množství marihuany. Později ale vyšlo najevo, že to není pravda.

Příbuzní a přátelé Chálida Saída čekali na potrestání policistů bezmála čtyři roky.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme