Rusko v době krize na Krymu úspěšně otestovalo mezikontinentální raketu

V napjaté současné rusko-ukrajinské krizi Moskva otestovala dnes večer mezikontinentální balistickou střelu. S odvoláním na ruské ministerstvo obrany to píše agentura Reuters.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruská mezikontinentální balistická raketa Topol-M při vojenské přehlídce na Rudém náměstí v Moskvě | Foto: ČTK/AP, Ivan Sekretarev

Raketa podle ruské státní agentury RIA, která citovala mluvčího ministerstva obrany, vzlétla z vojenské základny v Astrachaňské oblasti na jihu Ruska.

Hlavice rakety RS-12M Topol pak dopadla přesně do vymezeného prostoru na střelnici v Kazachstánu.

"Cílem testu bylo perspektivní bojové vybavení mezikontinentálních balistických raket," uvedlo ruské ministerstvo obrany.

Podle zpravodaje Českého rozhlasu v Rusku Martina Dorazína ministerstvo neuvádí žádné podrobnosti. Pravděpodobně prohlásí, že jde o plánovaný test.

Přehrát

00:00 / 00:00

O testu balistické střely v Rusku hovořil zpravodaj Českého rozhlasu v Moskvě Martin Dorazín

Se situací na Ukrajině nemusí raketový test vůbec souviset. Amerika oznámila, že ji Rusko upozornilo na raketový test předem, jak mají země dohodnuto. Ohlášení navíc prý předcházelo krizi na Krymu.

„Většinou se tyto zkoušky plánují déle. Nicméně celá kampaň kolem Ukrajiny včetně rozsáhlého cvičení a spousty dalších aktivit na Krymu i zakrytých ve východních částech Ukrajiny, svědčí o tom, že jsme konfrontováni s poměrně propracovaným a dlouho připravovaným plánem,“ komentoval ruský raketový test velvyslanec České republiky při NATO Jiří Šedivý.

Dvacet metrů dlouhá raketa RS-12M Topol byla poprvé použitá v roce 1985, šest let před pádem Sovětského svazu. Vytvořená byla tak, aby mohla nést jadernou hlavici a tvoří základ ruského raketového arzenálu. Vyznačuje se velkými manávrovacími schopnosti a krátkou dobou přípravy k odpálení.

Její dolet je asi 10.500 kilometrů. Pro srovnání, vzdálenost z astrachaňské raketové základny do Prahy je jen asi 3000 kilometrů.

Putin: Rusko nepoužije svou vojenskou sílu na Ukrajině, pokud nebude muset

Číst článek

Martin Dorazín, Reuters Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme