Zeman: Krym je jako Kosovo, každému se musí měřit stejně

Prezident Miloš Zeman přirovnal situaci na Krymu ke Kosovu. Tato oblast byla dřív součástí Srbska a vyhlásila samostatnost v roce 2008, podobný scénář se teď podle Zemana naplňuje i na ukrajinském poloostrově. Tamní parlament se chce připojit k Rusku a vypsal o tom bez souhlasu kyjevské vlády referendum.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman | Foto: Reuters

„Víte, že jsem veřejně vystupoval proti odtržení Kosova, kritizoval jsem, že Česká republika uznala nezávislost Kosova a nyní svým způsobem sklízíme plody, které jsme zaseli,“ prohlásil dnes prezident v Přerově, kde je na oficiální návštěvě.

Podle Miloše Zemana by bylo pokrytecké tvrdit, že nezávislost Kosova je v pořádku a nezávislost Krymu je nemožná. „Musíme každému měřit stejným metrem,“ podotkl.

Zeman již ve středu v Olomouci uvedl, že je přesvědčen o tom, že by se na Ukrajině měly co nejdříve konat svobodné volby, nejlépe pod dohledem a s plnou kontrolou Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě.

Rusko podporuje právo Krymu na referendum a slibuje mu rovnocennost

Číst článek

Dnes také zdůraznil, že případná pomoc Evropské unie Ukrajině by měla být vázána tvrdými podmínkami. V současné době by podle něj tyto prostředky skončily v kapsách oligarchů.

„Jestliže ta pomoc bude poskytnuta po svobodných volbách, tak bude muset být vázaná na poměrně velmi tvrdé podmínky. A totéž se týká i případné pomoci Mezinárodnímu měnovému fondu,“ uvedl prezident.

Blanka Mazalová, Jan Herget, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme