Mašínovi chtějí zpět statek v Lošanech na Kolínsku, který jim sebrali komunisti

Sourozenci Zdena a Josef Mašínovi budou společně usilovat o vrácení rodinného statku v Lošanech na Kolínsku. Majetek jim zabavili komunisté a rodina už statek nikdy nezískala zpět. Mašínová už žalobu podávala, krajský soud ji ale v únoru zamítl z formálních důvodů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Někdejší obytná část rodinného statku Mašínových v Lošanech na Kolínsku | Foto: Michal Trnka

„Rozhodla jsem se s bratrem, že budeme usilovat o tento rodinný majetek, protože je to pro nás velmi citlivá záležitost.“

„Vzhledem k tomu, že to byl majetek našeho otce, který ho za nacismu ve stavu velké životní nouze předal nám,“ popsala Zdena Mašínová.

Starosta Lošan Miroslav Jelínek by byl rád, kdyby se statek nějak efektivně využil. „S tím majetkem – pokud se nějakým způsobem už nerozhodne – nemůže nikdo disponovat. V obci bychom uvítali, aby se to vyřešilo, aby se majetek mohl ošetřit nebo pronajmout, případně odprodat, aby se už prostě využil,“ zdůraznil.

Přehrát

00:00 / 00:00

O statku rodiny Mašínových v Lošanech na Kolínsku mluvil historik Pavel Žáček

Skupina v čele s bratry Mašíny – Ctiradem a Josefem, který dnes slaví 82. narozeniny – se před 60 lety vydala na cestu z komunistického Československa do západního Berlína.

Chtěli se přidat k americké armádě a podílet se na osvobození své země od totalitního režimu. Dramatická cesta nakonec trvala několik dní a při jejich akcích zemřelo 7 lidí. I proto jsou pro řadu obyvatel jejich činy stále kontroverzní.

V Lošanech na Kolínsku si bratry Mašíny nepřipomínají. Rodinný statek zatím chátrá

Číst článek

Podle historika Pavla Žáčka stále část Čechů nedokáže zásluhy Mašínů uznat. Jedním z důvodů je podle něj i relativně krátký časový odstup.

„Nejde o metály. Bude stačit, když se vrátí do naší historie v té míře, ve které si zaslouží. Rodina Mašínů velmi mnoho vykonala pro svobodu a demokracii v Československu, potažmo v České republice, to je prostě bez debat. Aktivity jejich celé skupiny byly poplatné době, ale oni si tu dobu nevybrali,“ upozorňuje historik Žáček.

Simona Bartošová, Jaroslav Gavenda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme