Nezaměstnanost v únoru nestoupala. Práci ale stále hledá 625 tisíc lidí

Nezaměstnanost v Česku je stále na vysoké úrovni. V únoru bylo bez práce zhruba 625 tisíc lidí. Míra nezaměstnanosti se oproti lednu nezměnila. Podle ministerstva práce a sociálních věcí zůstala na úrovni 8,6 procenta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad práce (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Celkový počet lidí bez práce byl v únoru nižší než v lednu. Zatímco v prvním letošním měsíci práci nemělo 630 tisíc evidovaných lidí, což bylo nejvíce v historii Česka, minulý měsíc se jejich počet asi o 5000.

Viditelnější snížení nezaměstnanosti analytici očekávají až kolem poloviny letošního roku. Trh práce obvykle reaguje na vývoj ekonomiky se zpožděním. Přispět by k tomu měly zejména sezonní práce.

Přehrát

00:00 / 00:00

O únorové nezaměstnanosti mluvil redaktor Jan Beneš

Jejich objem začne růst právě v těchto týdnech, a to hlavně v zemědělství a ve stavebnictví. Právě díky tomu analytici očekávají, že míra nezaměstnanosti by se mohla od prvního pololetí začít snižovat.

Podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka by se situace v následujících měsících měla zlepšovat.

„Pokud bych měl zmínit jedno jediné pozitivum, které v lednové míře nezaměstnanosti vidím, tak je to skutečnost, že se podle mě jedná již o vrchol,“ říká Novák.

„V dalších měsících a v průběhu letošního roku se nezaměstnanost bude už postupně snižovat,“ dodává.

Nezaměstnanost v únoru 2014
Z celkového únorového počtu nezaměstnaných bylo 610.729 lidí ve věku 15 až 64 let schopno okamžitě nastoupit do zaměstnání.
Počet volných pracovních míst se proti lednu zvýšil o 1907 na 38.301 míst. Na jedno volné pracovní místo tak připadá 16,3 uchazeče.
V evidenci úřadů bylo ke konci ledna 294 924 žen, což je 47,2 procenta z celkového počtu nezaměstnaných.
Podporu v nezaměstnanosti pobíralo 152.507 uchazečů o zaměstnání, tedy 24,4 procenta všech uchazečů.
Zdroj: ČTK

Dlouhodobě vysoká nezaměstnanost by se pomalu mohla začít zlepšovat. Loni mírně rostl průmysl, který je požadovaný za tahouna českého hospodářství.

České podniky by měly mít v průběhu roku vyšší výrobu, mohly by začít více prodávat, a tím zajistit nová pracovní místa. Zatím jsou ale společnosti v nabírání lidí spíše opatrné.

„Firmy zatím nové zaměstnance nenabírají. Nicméně obrat na trhu práce čekáme nejdříve až v průběhu druhého čtvrtletí, v září by míra nezaměstnanosti mohla poklesnout pod sedm procent,“ tvrdí analytička Raiffeisenbank Helena Horská.

Z pohledu okresů bylo nejvíce lidí bez práce v Bruntále, Jesníku, Mostu a Ústí nad Labem. Naopak nejmíň v Praze a Mladé Boleslavi.

Nezaměstnanost v Česku | Foto: ČTK

Jaroslav Gavenda, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme