Soukromá nemocnice v Jeseníku žádala o vyvlastnění, stát to odmítl

Stát odmítl vyvlastnit soukromou nemocnici v Jeseníku. Nejistota mezi lidmi zůstává. Už několik let bojuje zařízení s finančními problémy. Mnozí viděli jedinou záchranu v tom, že stát nemocnici odkoupí a pak převede na Olomoucký kraj. Tato naděje je ale pryč.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chirurgické nástroje (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

O vyvlastnění zažádal ředitel soukromé jesenické nemocnice Jan Jedlička dvakrát. Na ministerstvu zdravotnictví ho odmítli a odkázali na resort financí. I tam ale slyšel zamítavou odpověď. Ministerstvo by tak podle svého mluvčího Marka Zemana porušilo evropskou dohodu.

„Není možné, aby ministerstvo financí odkupovalo podíly v soukromých společnostech. Pokud by se tak stalo, provedli bychom nedovolenou veřejnou podporu. Právě proto doporučujeme, aby se to řešilo s krajským úřadem ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví,“ říká Zeman.

Čtyřoborová nemocnice tedy zůstává v soukromých rukou. A její ředitel Jan Jedlička nadále bojuje o získání smlouvy o poskytování služeb ve veřejném zájmu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dění okolo nemocnice v Jeseníku se zajímá reportérka Andrea Švubová

„Můj úkol a cíl je neměnný, tedy že v Jeseníku zůstane zachována čtyřoborová základní nemocnice. Je tady nezbytně nutná, aby se region dál rozvíjel. K tomu je třeba vytvořit podmínky,“ popisuje ředitel a pokračuje:

„Standardní podmínky vytvořila Evropská unie svojí legislativou, která jasně říká, že tyto nemocnice mají být podporovány z veřejných peněz, aniž by na to forma vlastnictví měla jakýkoli vliv.“

Olomoucký kraj má ale na celou věc odlišný názor. Smlouvu s nemocnicí uzavřít nechce. Podle náměstka hejtmana Michaela Fischera z ČSSD ani ze zákona nemůže. „My nemáme žádné oprávnění financovat veřejnými prostředky jakékoli soukromě-právní zařízení,“ tvrdí.

Jesenická nemocnice je už několik let ve ztrátě. Ta loňská se pohybuje okolo tří milionů korun. Jejím největším hendikepem je nízký počet obyvatel v regionu a jeho izolovanost.

Kraj si nechal zpracovat audit

Poukázal na něj i audit, který si nechal kraj v nemocnici zpracovat. Podle předsedy Asociace českých a moravských nemocnic Eduarda Sohlicha má zařízení na smlouvu ve veřejném zájmu nárok.

„Tato nemocnice je hrazena ze zdravotního pojištění stejně jako všechny ostatní nemocnice. Pokud je v této oblasti spádové území pro provoz nemocnice nedostatečné, není nic jednoduššího než dofinancovat rozdíl formou dotace,“ konstatuje.

Kdyby kraj vyhověl žádosti jesenické nemocnice, vytvořil by precedens, podotýká však hejtman Jiří Rozbořil z ČSSD.

„Nikde v republice není takto uzavřená smlouva v obecně veřejném zájmu. My máme svůj názor, pan Jedlička má svůj názor a jediný, kdo může říct, kdo má pravdu, je Ústavní soud,“ říká.

Zrušení nemocnice prý nehrozí

Ať už právní bitva mezi krajem a nemocnici skončí jakkoli, úplné zrušení nemocnice si žádná ze stran nepřipouští. A jak by na takovou krizovou situaci reagovala třeba Všeobecná zdravotní pojišťovna?

„VZP by v každém případě hledala způsob, jak zajistit svým klientům dostupnou péči, ostatně jí to ukládá zákon. Ale těžko teď spekulovat o tom, jak konkrétně by se situace řešila,“ hodnotí její mluvčí Oldřich Tichý.

Řešení by zřejmě musely hledat i konkurenční pojišťovny. V tuto chvíli se tedy obyvatelé regionu nemusejí obávat, že by o zdravotnickou péči přišli.

Andrea Švubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme