Makléř, jenž připravil Société Générale o 5 miliard eur, půjde na tři roky do vězení

Francouzský nejvyšší soud vynesl verdikt v případu Jérôma Kerviela, někdejšího makléře banky Société Générale, a potvrdil mu dřívější trest tři roky vězení. Kerviel před lety způsobil finančnímu ústavu ztrátu ve výši skoro pěti miliard eur. V prvních instancích byl kromě vězení odsouzen také k rekordní pokutě. O té rozhodne odvolací soud ve Versailles. Bude ale mnohem nižší než původních 5 miliard eur.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jerome Kerviel v rámci pokání absolvuje pěší cestu z Říma do Paříže. Snímek je z italské Modeny, 19. 3. 2014 | Zdroj: Reuters

Kerviel finanční ústav svými riskantními operacemi připravil o 4,91 miliardy eur, tedy 134 miliard korun - bezmála dvouletý zisk banky. Stejnou sumu měl podle předchozích rozsudků zaplatit. Kasační soud, který je nejvyšší soudní instancí v zemi, ale verdikt o odškodnění rovnajícímu se výši škody zrušil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Případ sleduje zpravodaj Českého rozhlasu Jan Šmíd

O Kervielově vině pochybnosti neexistují, předchozí soudní rozhodnutí se však setkalo s kritikou. To proto, že francouzské soudy takříkajíc "hodily" všechno na makléře, a banku naopak zprostily veškeré odpovědnosti za pochybné transakce.

Nelíbilo se to hlavně ekonomickým odborníkům. Sám Kerviel tvrdí, že jeho nadřízení velmi dobře věděli, jak riskantní operace provádí. Dokud mu ale přálo štěstí a vydělával peníze, šéfové nad tím prý přivírali oči.

Podle právních zástupců banky mladý makléř využil znalosti bezpečnostního systému a postupně pak provedl řadu nepovolených operací, kterými ústavu způsobil ohromnou ztrátu.

Odsouzený makléř Kerviel jde v rámci pokání pěšky z Říma do Paříže

Číst článek

V rámci svého pokání požádal Kerviel o setkání s papežem Františkem a z Říma do Paříže se pak vydal pěšky. Stále je na cestě.

Jan Šmíd, ČTK, Tea Veseláková, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme