Praha 2 i přes vyšetřování dokončí prodej bytů

Praze 2 hrozilo, že bude muset pozastavit prodej městských bytů nájemníkům. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže totiž začal privatizaci prošetřovat kvůli zakázce na zajištění administrativních prací. Zastupitelé se ale rozhodli, že i přesto prodej bytů v přibližně šedesáti domech dokončí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na Vinohrady | Foto: Jan Rosenauer

„Bylo by to krajně nepříjemné,“ říká k možnosti zastavení prodeje Jaroslav Urban, obyvatel domu na Vinohradské ulici.

„Neměl jsem obavy, že se prodej zastaví. Myslím, že v některých věcech to skřípe, ale tady byl ten návrh zcela logický,“ nebál se komplikací další z obyvatel Prahy 2 Zdeněk Králíček.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže začal šetření na základě připomínky firmy Real Spektrum, která ve výběrovém řízení neuspěla. Tvrdila, že Praha 2 podepsala s vybranou firmou Murom smlouvu dřív, než uplynula lhůta pro podávání připomínek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémech při prodeji bytů na Praze 2 více zjistila Veronika Štefanová

„Rok a půl jsme čekali, než pominou všechny lhůty. Ke konci roku 2013 jsme začali obesílat nájemce domů a bytů, že můžeme spustit prodej, a pak přišla tahle rána,“ mrzí starostku městské části Janu Černochovou z ODS.

V posledních měsících Praha 2 dostala od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže dvě pokuty v řádu statisíců korun. Proto se tentokrát zastupitelé sešli, aby o dalších krocích rozhodovali společně.

„V momentě, kdy byla napadena rámcová smlouva, tak jsme cítili potřebu řešit tyto problémy v tomto spektru, v jakém tady sedíme, aby se k tomu mohli vyjádřit všichni. Není to jednoduché, teď tady máme už třetí pokutu,“ vysvětluje místostarostka Jana Duchková z TOP 09.

Hlasování bylo jednoznačné

Proti pokračování privatizace nehlasoval žádný ze zastupitelů, pouze tři se zdrželi.

„Klonili jsme se k tomu, aby se prodej pozastavil, a počkalo až do rozhodnutí a s tím výsledkem potom nějak naložit. Současné rozhodnutí nepovažuji za uvážlivé, ale samozřejmě ho budu respektovat,“ říká Michal Uhl, který se hlasování zdržel.

Jak dodává starostka Jana Černochová, o správnosti výběrového řízení městskou část ujistila i právní firma Havel, Holásek & Partners, která zakázku zajišťovala. „Případné sankce by částečně hradili oni,“ řekla starostka.

Praha 2 již prodala dva bytové domy, privatizaci dalších 18 odsouhlasila rada městské části nedávno. Dalších asi 40 domů je k privatizaci připravováno.

Vojtěch Man, Veronika Jošková Štefanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme