V Brazílii po více než 20 letech padly další tresty za masakr ve vězení Carandirú

Brazilský soud rozdal další vysoké tresty za zásah proti vzpouře ve vězení Carandirú v roce 1992. Devět policistů odsoudil k 96 letům. Další pak dostal kvůli předchozím proviněním ještě vyšší trest, a to 104 let. Dohromady při rebelii zemřelo minimálně 111 vězňů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Obhájce se snažil verzi obžaloby zcela zpochybnit a po vynesení rozsudku řekl, že vyhrálo zlo. Prokurátor naopak obhajobu označil za největší lež, která kdy před brazilským soudem zazněla.

Kvůli velkému počtu obětí i obžalovaných je soud rozdělený na několik etap. Část zasahujících policistů už si verdikt „vinen“ vyslechla, další ještě soud čeká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Masakr ve vězení Carandirú z roku 1992 přiblížil jihoamerický zpravodaj Českého rozhlasu David Koubek

Operace proti vzpouře ve vězení Carandirú v Sao Paulu roku 1992 je jednou z nejčernějších kapitol brazilského vězeňství.

Masakr prý odstartovala hádka dvou vězňů ze znepřátelených gangů v pavilonu, kde byli prvně odsouzení vězni.

Elitní jednotka vojenské policie vtrhla do trestnice na pomoc dozorcům a zastřelila 102 vězňů. Některé z nich údajně i poté, co se vzdali. Podle vyšetřování devět trestanců zabili jiní vězni.

„Věznice Carandirú byla nechvalně známá rebeliemi už dříve. V době masakru tam bylo zavřených dvakrát víc odsouzených, než byla kapacita,“ popsal tehdejší situaci jihoamerický zpravodaj Českého rozhlasu David Koubek.

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme