Obce a města okolo Prahy trápí nedostatek míst v mateřských školách

V obcích a městech v okolí Prahy přibývá dětí, pro které není ve školkách místo. Třeba v Čelákovicích v Praze-východ mají letos o 200 dětí předškolního věku víc než před sedmi lety. A čelákovické maminky musejí řešit, co dělat, když chtějí nastoupit do práce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nová třída 51.Mateřské školy v Plzni v budově Masarykovy ZŠ | Foto: Jiří Kokoška PR West, s.r.o.

Kamarádky Dominika Fijalová a Lenka Štěrbová mají obavy, že v žádné z čelákovických školek nebude pro jejich malé syny místo.

„Bude tříletý až začátkem srpna a už nebude mít ve školce ani sourozence, tudíž si myslím, že má fakt malou šanci,“ říká Dominika Fijalová s tím, že proto zápis, u kterého by strávila několik hodin, možná ani nebude zkoušet.

Matouš je její nejmladší dítě, celkem má tři. Nejstaršího syna Šimona vozila první rok do školky do Přerova nad Labem. Dceři Rút první rok platila dokonce soukromou školku, aby mohla chodit do práce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Se dvěma maminkami v Čelákovicích mluvila reportérka Alena Rokosová

„Chtěla jsem pracovat a přitom se věnovat svým dětem, tak jsem hledala kompromis,“ uvádí.

Pracuje čtyři dny v týdnu. Když je třeba, platí za hlídání kamarádce nebo využívá pomoci prarodičů. V Čelákovicích navíc funguje rodinné centrum Routa, které rodičům nabízí nejen možnost hlídání, ale také zdarma děti vyzvedává ze školky a školy, když to rodiče nestihnou z práce.

Do zaměstnání se Dominika Fijalová chtěla alespoň částečně vrátit co nejdřív. S nadsázkou říká, že práce pro ni má hlavně mentální přínos.

Do svého původního zaměstnání se teď chce vrátit i Lenka Štěrbová, která má pětiletou dceru Janu a syna Zdeňka. „Už jsem šest let doma a do zaměstnání už mám samozřejmě potřebu jít. Prostě musím,“ vysvětluje.

Pokud se do své původní práce vrátí, bude z Čelákovic dojíždět do Prahy. „Můžu řešit pouze částečný úvazek, protože moje pracovní doba je taková, že se neslučuje s pracovní dobou mateřské školy městské ani soukromé. Buď se odpoledne o děti bude muset postarat manžel nebo babička,“ plánuje.


Zvětšit mapu

Dominika Fijalová říká, že na každý zápis šla sama, bez dětí – prý aby je nevystavovala dlouhému čekání a případnému zklamání z nepřijetí. Lenka Štěrbová syna k zápisu vzít chce.

„Sedne si tam, hezky pozdraví. Jen aby věděl, že tohle je školka, že tam jednou bude chodit, kdo je paní ředitelka,“ uvádí maminka.

V Čelákovicích mají letos o 200 dětí předškolního věku víc, než tomu bylo před sedmi lety. K zápisům by jich mělo letos přijít 550, zatímco kapacita všech tří městských školek je 463 míst.

„V roce 2009 byla rekonstruována a přistavěna mateřská škola. Doufáme, že se podaří už na podzim tohoto roku začít stavět mateřskou školu o kapacitě zhruba 84 dětí,“ přeje si starostka města Zdeňka Tichá zvolená za Nezávislé. A dodává, že až počty předškoláků zase klesnou, bude z budovy škola.

A.Rokosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme