Obecní volby ve Francii prověří spokojenost s vládou prezidenta Hollanda

Francouzského prezidenta Francoise Hollanda dnes čeká první velký test. Ve chvíli, kdy jemu ani současné vládě podle průzkumů nevěří už ani čtvrtina obyvatel, jdou Francouzi k obecním volbám. Podle očekávání tak levice neobhájí svá místa v mnoha městech. S potížemi se ale potýkala před volbami i opozice, ta si musela poradit hned s několika skandály.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský prezident Francois Hollande | Zdroj: Reuters

Ještě před několika týdny to vypadalo na výraznou porážku levice, na pomoc ji ale přišla samotná opozice s dvěma velkými skandály, v němž jednou figuroval předseda pravicového Svazu pro lidové hnutí a pak i bývalý prezident Nicolas Sarkozy. Z tohoto vývoje může nejvíce těžit Národní fronta Marine Le Penové.

V souboji o pařížskou radnici je mírnou favoritkou Anne Hidalgová, na kterou její soupeřka a bývalá ministryně pro ekologii v Sarkozyho vládě Natalie Kosciskuo-Morizetová nepatrně ztrácí.

Socialistka Anne Hidalgová | Foto: Reuters

Ať už vyhraje jedna, nebo druhá, bude to poprvé, co v čele Paříže stane žena. Podle Frederica Dabiho z volebního institutu IFOP z toho francouzská metropole může těžit:

„O tom, že o takovou pozici bojují dvě ženy, se hodně diskutovalo. V každém případě to může pomoc zvýšit reputaci a originalitu Paříže, pokud v jejím čele stane žena.“

Anne Hidalgová pracovala na pařížské radnici dlouhá léta. Má levicové názory stejně jako odcházející starosta Bertrand Delanoë.

Přehrát

00:00 / 00:00

O francouzských volbách informoval zpravodaj ČRo Jan Šmíd

Opakem je pravicová Natalie Kosciskuo-Morizetovám kterou podporují lidé, kteří jsou možná více vpravo, než si pravice přeje. A je téměř proti všemu, co Delanoë v Paříži vytvořil. Podporuje ji i bývalý prezident Nicolas Sarkozy.

Pokud Kosciskuo-Morizetová vyhraje, uvolní se cesta Sarkozymu do politiky. Mohl by se tak vrátit zpět do boje o prezidentský úřad.

Druhé kolo voleb je na programu za týden - 30. března.

Kandidátka pravicové strany UMP Nathalie Kosciusko-Morizetová | Foto: Reuters

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme