Zemřel lékař Zdeněk Kabelka, pomohl vrátit sluch mnoha dětem

V 63 letech nečekaně zemřel docent Zdeněk Kabelka. Vedl Kliniku ušní, nosní a krční 2. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v motolské nemocnici. Byl první a dlouhou dobu také jediný, kdo vracel sluch nejmenším dětem pomocí speciálního implantátu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Otorinolaryngolog Zdeněk Kabelka | Foto: Alžběta Švarcová

Kochleární implantát je elektronická smyslová náhrada, která zprostředkuje sluchové vjemy přímou elektrickou stimulací sluchového nervu uvnitř hlemýždě vnitřního ucha.

„Vevnitř je vysoce výkonný a specializovaný počítač, který všechny signály dokáže rozebrat, vytáhnout z nich to, co je nejdůležitější. Vytvoří program, který nám postupně 22 elektrod, které jsou v hlemýždi, podráždí. Díky tomu se podráždí sluchový nerv a člověk to může vnímat velmi podobně, jako my vnímáme řeč,“ popisoval před časem ve vysílání Českého rozhlasu docent Zdeněk Kabelka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na lékaře Zdeňka Kabelku vzpomínala Jarmila Radová z nadačního fondu Prolomené ticho

„Pan docent Kabelka byl pro mě nesmírná osobnost. Byl velice laskavý,“ vzpomíná Jarmila Radová z nadačního fondu Prolomené ticho. Její malý syn ohluchl po zánětu mozkových blan a v roce 1992 mu byl, ještě v Německu, voperován kochleární implantát.

„Zcela ho vrátil mezi slyšící populaci, mohl vystudovat vysokou školu a zařadil se zcela běžně. Při komunikaci není poznat, že má nějaké sluchové problémy. Právě na základě této zkušenosti tady došlo k tomu, že byl zaveden program kochleárních implantací a právě pan docent Kabelka byl jedním z týmu, který program u dětí v roce 1993 nastartoval,“ přibližuje.

Tehdy voperoval docent Zdeněk Kabelka implantát prvnímu českému pacientovi přímo v Praze. Za více než dvacet let pak provedl přes 520 operací.

„V roce 1994 jsme založili sdružení uživatelů kochleárního implantátu, kde byly zejména rodiny těchto implantovaných dětí. Pan docent Kabelka nikdy neváhal obětovat svůj volný čas. Jezdil s námi na rehabilitační víkendy a tam s velkým zájmem sledoval, jak děti, které implantoval, dělají pokroky. Měl z toho vždycky radost, hrozně rád je fotil, zajímal se o další pokroky, o jejich zařazení do školek a škol,“ dodává Jarmila Radová s tím, že docenta Kabelku vždy obdivovala.

Eliška Malínská, Petra Doležalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme