Restaurovaná socha svatého Vendelína v Malenovicích je posvěcena

Generální vikář olomouckého arcibiskupství Josef Nuzík v pondělí posvětil sochu svatého Vendelína v Malenovicích. Skulptura z osmnáctého století byla v havarijním stavu. Patron pastevců a sedláků stojí v těsné blízkosti malenovického hradu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Restaurovaná socha svatého Vendelína | Foto: Pavel Sedláček

„Socha svatého Vendelína se dívá na město,“ vystihl polohu sochy při svěcení generální vikář arcibiskupství v Olomouci Josef Nuzík.

Sousoší zobrazuje světce se dvěma zvířaty. Je ale obtížné zjistit, o jaká zvířata přesně jde.

„Předpokládalo se, že to jsou buď dvě ovce, jehně a větší jehně, nebo ovce a pes pastýře. Uvažovalo se také, že by to mohlo bát i větší dobytče, třeba tele,“ vysvětluje Václav Kolesa ze zlínského muzea.

Socha patrona pastýřů stojí u hradu v Malenovicích od roku 1749. V záři 2013 byla socha sejmuta z podstavce a začaly její opravy. Na své místo se vrátila 21. února 2014.

Restaurátoři při její opravě zpevnili kámen, vyplnili praskliny v soše a museli modelovat její chybějící části. Restaurování sochy přišlo na dvě stě tisíc korun.

Sochu posvětil generální vikář olomouckého arcibiskupství Josef Nuzík | Foto: Pavel Sedláček

Pavel Sedláček, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme