Vláda teď tři miliardy na stadion na Strahově nemá. Fotbalové ME 2020 v Praze nebude

Tři miliardy na stavbu národního fotbalového stadionu pro 30 tisíc diváků na pražském Strahově vláda v současné době nemá. Možností by podle ministra školství Marcela Chládka (ČSSD) bylo rozprostření financování do více let. Souhlasit s takovou investicí by ale musely i další velké sportovní svazy – Český olympijský výbor a Česká unie sportu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přípravné utkání fotbalové reprezentace na Strahově bylo kličkovanou mezi kalužemi .jpg | Foto: Michal Jurman

„Vláda není schopna teď dát tři miliardy na národní stadion. Můžeme se bavit o nějakém dlouhodobém rozprostření financování do více let,“ řekl ministr Chládek ve vysílání Českého rozhlasu.

Ministr ale podotkl, že taková investice by mohla být na úkor jiných oblastí sportu. Chce proto nechat rozhodnout ostatní sportovní svazy, zda s ní souhlasí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O stavbě národního fotbalového stadionu mluvil ve vysílání Radiožurnálu ministr školství, mládeže a tělovýchovy Marcel Chládek (ČSSD)

„Pravdou je, že takový stadion v České republice chybí. Musí být využitelný více než na jedno, dvě či tři utkání v roce,“ dodal Chládek s tím, že by nerad měl ze strahovského stadionu další Sazka arénu.

Stavba za osm miliard vznikla pro účely mistrovství světa v hokeji. Dodnes nevydělává tak, aby se zaplatila.

Bez fotbalového stadionu pro dostatečný počet diváků ale Česko nemůže pořádat mezinárodní mistrovství.

Předseda českého fotbalu Miroslav Pelta dnes navečer uvedl, že proto nepodá kandidaturu na spolupořádání evropského šampionátu v roce 2020.

Strahovský stadion je dle některých zdrojů stadion s největší rozlohou na světě. Jeho kapacita činila 250 000 míst, z toho 56 000 k sezení. První stadion na tomto místě byl otevřený v roce 1926. Od roku 2003 je stavba na seznamu kulturních památek. Konaly se tu spartakiády a všesokolské slety, na koncerty kapel Aerosmith, Rolling Stones a Pink Floyd tam přišlo přes 100 tisíc lidí.

Plány na tento projekt ale nevzdává úplně, prý pouze není lehké vládu přesvědčit v krátkém čase.

Sportovní areál by měl vyjít odhadem na tři miliardy korun, sloužit by měl třeba i atletice a své sídlo by v něm našly i sportovní svazy.

„Chtěl bych tam i muzeum sportu. Roli by tam hrály také koleje ČVUT, myslím si, že by to byla i cesta, jak zkvalitnit bydlení pro vysokoškoláky. Místo, které je 400 metrů vzdušnou čarou od Pražského hradu, si zaslouží zvažovat investici,“ uvedl předseda Fotbalové asociace České republiky Miroslav Pelta.

Veronika Sedláčková, Vanda Králová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme