Na popravišti loni zemřelo na 800 lidí, uvádí to zpráva Amnesty International

Evropa, Střední Asie a oblast Tichomoří, jsou části světa, kde za loňský rok nebyl popravený ani jeden člověk. Ve své zprávě to uvádí Amnesty International. Celkově se ale počet popravených oproti předešlému roku zvýšil o patnáct procent, na 778 lidí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Násilí, zbraň

Násilí, zbraň | Foto: Fotobanka stock.xchng

„Regiony, ve kterých se vůbec nepopravovalo v roce 2013, jsou například Střední Asie a Evropa. Díky Bělorusku, které je v této oblasti jedinou zemí, která stále trest smrti používá a neprovedla žádnou popravu,“ řekla Radiožurnálu mluvčí české pobočky organizace Martina Pařízková.

Nejhorší situace je podle zprávy na Blízkém východě a v severní Africe. Tam mají Irák, Írán a Saudská Arábie na svědomí 95 procent všech potvrzených poprav v oblasti a tvoří i velké procento všech poprav na světě.

„V Íránu se jedná minimálně o 360 poprav, protože jsou tam ještě i tajné popravy, takže to číslo může být i kolem 700. V Iráku je to 169 poprav. Je to o třetinu víc než v roce 2012. Největší podíl na tom mají nejasné zákony proti terorismu,“ vysvětlila mluvčí.

Ze zprávy AI také vyplývá, že zemí, kde se tresty smrti provádějí, ubývá. Za posledních 20 let jejich počet klesl z 37 na 22. „Od poprav ustoupily například Spojené arabské emiráty či Pákistán. Na druhou stranu jsou ale i státy, které popravy obnovily, jako například Vietnam, Indonésie, Nigérie nebo Kuvajt,“ upozornila mluvčí.

Do statistiky poprav se přitom nepočítá Čína, která každoročně popravuje několik tisíc lidí. Jejich počet je ale podle Amnesty International těžké i jen odhadnout.

bre, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme