Policie pátrá po uprchlém vězni, který vyhrál konkurz na hlavního ekonoma muzea

Uprchlý vězeň Vladimír Prokop vyhrál pod falešným jménem konkurz na hlavního ekonoma Národního zemědělského muzea v Praze. Podle televize Nova z jeho účtů zpronevěřil zhruba 10 milionů korun. Při zatýkání v jeho kanceláři znovu utekl. Kriminalisté po něm dál pátrají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hledaný vězeň Vladimír Prokop | Foto: Policie ČR

„Odsouzený je 185 centimetrů vysoký, štíhlé postavy, oči i vlasy má hnědé a používá dioptrické brýle. Policie žádá občany, kteří by mohli poskytnout jakoukoli informaci o Vladimíru Prokopovi, aby volali bezplatnou linku 158,“ uvedla mluvčí královehradecké policie Iva Kormošová.

42letý Vladimír Prokop byl v roce 2009 odsouzen na 7 let vězení za zpronevěru 10 milionů korun Českobratrské církve. Pracoval pro její pražské centrum jako vedoucí ekonomického oddělení.

Přehrát

00:00 / 00:00

O případu uprchlého vězně Vladimíra Prokopa informuje redaktorka Zuzana Petráňová

Církev mu svěřila přístup ke svému účtu, aniž by si od něj vyžádala výpis z trestního rejstříku. Kdyby to udělala, zjistila by, že Prokop byl v minulosti už několikrát odsouzený za podvody.

Prokop si za peníze církve koupil například auto, byt pro svoji matku a drahé dárky pro svou tehdejší přítelkyni. Jeho právník Vítězslav Menšík o něm podle serveru idnes.cz u soudu mluvil jako o "velkém dítěti", které chtělo zajistit své psychicky nemocné matce slušné bydlení.

Z vazební věznice v Pouchově ale po čtyřech letech, v červnu loňského roku, uprchl. Policie po něm ihned vyhlásila pátrání. Kriminalisté předpokládali, že se pohybuje na území hlavního města. Prokop použil falešné jméno a nechal se zaměstnat v Národním zemědělském muzeu, kde uspěl v konkurzu na hlavního ekonoma. Zde údajně zpronevěřil dalších 10 milionů korun.

Při zatýkání ale znovu utekl. Policii se prý vysmekl a z kanceláře muzea přes několik expozic a z budovy utekl nouzovým schodištěm. Muzeum je hned vedle budovy ministerstva vnitra a naproti ní si Prokop nasedl do právě projíždějícího taxíku a ujel.

Podle policie ale hledaný muž není nebezpečný a není ani ozbrojený.

Zuzana Petráňová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme