Telčtí studenti pátrají po obětech 1. světové války. Hledají i příběhy vojáků

Gymnazisté z Telče mapují památníky obětí první světové války. Zjištěné informace včetně GPS souřadnic, fotografií a popisu pomníků ukládají na internet. Snaží se zdokumentovat i osudy padlých. Nechtějí, aby byli zcela zapomenuti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pátrání studentů telčského gymnázia po pomnících I. světové války | Foto: Petr Palovčík

„Díky tomu jsem mohla vypátrat i kořeny části své rodiny. Předci, o kterých jsme ani nevěděla, že ve válce byli. A oni tam opravdu byli a přežili,“ přibližuje výsledky dosavadního pátrání Marie Majdičová, studenta třetího ročníku gymnázia v Telči a pokračuje:

„Byla to rodina Hybáškova z Růžené. Ve válce bylo pět mužů z jedné rodiny - otec a čtyři synové. Je skoro zázrak, že se všichni vrátili z války domů.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Se studenty z Telče, kteří mapují památníky obětí I. sv. války, natáčel reportér Petr Palovčík

Skupina studentů je právě v Dobré Vodě, aby tam zmapovala místní pomníček: „Někdo měří, někdo fotí a někdo dělá GPS navigaci. A to obcházení těch samotných domů a lidí, to si už pak udělá spíš každý sám,“ přibližuje Marie, zatímco její spolužáci pomníček očišťují a měří. Dívka vysvětluje i důvody, proč by je měli následovat i další studenti:

„Protože ta obecná fakta o první světové válce jsou všeobecně známá, ale právě ty konkrétní příběhy by se mohly zapomenout a to by byla škoda. Právě díky tomuto projektu bychom je mohli zachytit do nějaké podoby, ve který by se mohly zachovat,“ říká Marie Majdičová.

Na cestě k dalším pomníčku studenty doprovází i učitel dějepisu Zdeněk Bártů: „Řekl bych, že mladí lidé mají o historii velký zájem. Sehnat na gymnáziu v Telči skupinu nadšených nebyl žádný problém. Projekt je zaujal především proto, že budou pátrat ve svých rodinách, ve svém okolí, v místě bydliště,“ poznamenává učitel.

Pátrání studentů telčského gymnázia po pomnících I. světové války | Foto: Petr Palovčík

„Myslím si, že každý člověk by rád věděl, kde má kořeny, a tak uvidíme, kam se to rozroste postupem času,“ dodává Marie Majdičová.

S výsledky práce studentů se může seznámit každý. Třeba na stránkách patrimonia.cz najdete i své zapomenuté příbuzné.

Pátrání studentů telčského gymnázia po pomnících I. světové války | Foto: Petr Palovčík

Petr Palovčík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme