Ministr kultury vnímá žádost exředitelů NG vyhlásit nový konkurz jako nátlak

Čtyři bývalí ředitelé Národní galerie chtějí po ministrovi kultury Danielu Hermanovi, aby do čela této instituce neuvedl historika umění Jiřího Fajta a vyhlásil výběrové řízení. Šéf resortu kultury to vnímá jako nátlakovou akci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér uvedl do funkce další ministry. Na snímku ministr kultury Daniel Herman | Zdroj: ČTK

Fajta ředitelem jmenovala bývalá ministryně Alena Hanáková, když byla v demisi, Hermanův předchůdce Jiří Balvín jeho nástup do funkce dvakrát odložil.

Daniel Herman je podle svých dřívějších vyjádření rozhodnutý Fajta do funkce uvést v létě.

Dopis bývalých šéfů Národní galerie považuje za nátlak. „Tento způsob nátlakové komunikace považuje za obtížně přijatelný,“ dodává Hermanova mluvčí Helena Markusová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Národní galerii se dlouhodobě zajímá Michaela Vetešková

Jiří Fajt Českému rozhlasu napsal, že dokud nevyjedná s šéfem resortu kultury podmínky svého nástupu, nebude se veřejně vyjadřovat.

Pod otevřeným dopisem jsou podepsáni vedle Milana Knížáka, který je Fajtovým dlouhodobým kritikem, také Ladislav Kesner starší, Dagmar Šefčíková a kunsthistorik Lubomír Slavíček.

„Zdůraznili jsme i tu druhou otázku - pokud možno v dohledné době instituci transformovat ve veřejnoprávní, aby do budoucna bylo podobným krizím zabráněno,“ říká.

Národní galerie spravuje sbírky nevyčíslitelné umělecké i finanční hodnoty. Sídlí v několika cenných historických palácích v Praze. Už rok ji vede dočasně pověřený ředitel Vít Vlnas.

Prof. Jiří Fajt na výstavě Europa Jagellonica | Foto: Adriana Krobová

Michaela Vetešková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme