Soud zamítl žalobu Karla Gotta, který žádal po státu odškodné 1,3 milionu

Zpěvák Karel Gott neuspěl s žalobou na ministerstvo financí. Po státu chtěl Gott zaplatit odškodné ve výši 1,3 milionu korun za výdaje na soudní spory kvůli nesprávně vyměřeným daním.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Gott hostem Nočního proudu

Karel Gott hostem Nočního proudu | Foto: Vladimír Malošík

Zpěvák nedoplatky na dani původně zaplatil, následně mu ale dal za pravdu Nejvyšší správní soud, který uznal, že úředníci při vyměřování daně pochybili. Stát mu pak většinu peněz vrátil.

Podle Marka Zemana z ministerstva financí nebyl Gottův požadavek na zaplacení soudních výdajů oprávněný.

„Domáhal se částky 1,3 milionu korun, která má představovat náhradu škody uplatňovanou v souladu se zákonem o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci,“ vysvětlil Zeman.

Ministerstvo požadavek na kompenzaci výdajů zamítlo, proto se jí Gott domáhal soudně. „Nárok pana Karla Gotta jsme projednali a zamítli, protože nebyly shledány zákonné důvody pro přiznání nároku,“ dodal Zeman.

Žaloba zamítnuta kvůli Gottovu zmocněnci

Ani u soudu ale Karel Gott neuspěl, a to kvůli tomu, že umělce zastupoval obecný zmocněnec, a nikoliv advokát nebo daňový poradce. Proto podle soudce Radka Paclíka nemá Gott nárok požadovat peníze od státu.

„Pokud se nechá žalobce zastupovat obecným zmocněncem, musí nést případné náklady tohoto zastoupení ze svého, neboť v takovém případě se nejedná o náklady účelně vynaložené.“

„Je věcí účastníka řízení, zda se v řízení před daňovými orgány nechá zastoupit advokátem či daňovým poradcem, který je taktéž oprávněn poskytovat právní pomoc a finančně ekonomické rady ve věci daní, odvodů, poplatků a jiných plateb,“ zdůvodnil verdikt soudce.

Zpěvák ani jeho zástupce se přelíčení nezúčastnili, přítomen byl jen zástupce ministerstva financí. Proti dnešnímu verdiktu se Gott může do 15 dnů odvolat.

Obvodní soud pro Prahu 1 vyhlásí rozsudek ve sporu zpěváka Karla Gotta s ministerstvem financí | Foto: Filip Jandourek

Eliška Malínská, Jaroslav Gavenda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme