Češi chtějí na výstavě EXPO 2015 zaujmout i opisem Dalimilovy kroniky

Potraviny pro planetu, energie pro život – to je téma Světové výstavy EXPO 2015. Začne přesně za rok v Miláně a představí se na ní 140 zemí. Celkové náklady na účast České republiky dosáhnou nejméně 180 milionů korun. Organizátoři musí sehnat ještě asi 20 milionů korun. Pavilon na milánském výstavišti postaví vizovická firma KOMA, která zvítězila v soutěži.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pařížský zlomek tzv. Dalimilovy kroniky (faksimile) | Foto: Adriana Krobová

„Organizátoři nám měli už během dubna předat pozemek. Došlo tam k určitému zpoždění na straně Italů, nicméně nebezpečí z prodlení nehrozí. Takže my bychom měli v nejbližších dnech pozemek převzít a někdy v létě začít pavilon stavět,“ říká generální komisař české účasti na EXPO Jiří Potužník.

Ambicí národního týmu je, aby zaujal podobně jako v roce 1958 v Bruselu. Tehdy byl československý pavilon vyhodnocen jako nejlepší.

Přehrát

00:00 / 00:00

O přípravy na EXPO 2015 se zajímal redaktor Jaroslav Skalický

„Byli jsme jiní a v tom je vždycky ten ohromný kumšt – chytit to za správný konec,“ vysvětloval architekt Miroslav Řepa.

Československo se v Bruselu představilo ambiciózními projekty, slavnou Laternou magikou a Polyekranem Josefa Svobody.

A něčím podobným, jako byl originální promítací systém se společně ovládanými projektory filmů a diapozitivů, více plátny a mnohakanálovým zvukem, teď chce Česká republika překvapit i v Miláně.

Vítězný návrh českého pavilonu na výstavě Expo 2015 v Miláně od vizovické firmy Koma | Foto: Koma Modular Construction

„Doufáme, že jedním z magnetů se stane právě multimediální projekce, proto jsme ji svěřili ve spolupráci s MPO do rukou studentů. Doufáme, že to bude něco opravdu originálního a nápaditého, možná i drzého, ale něco, čím se odlišíme v konkurenci dalších zemí,“ přibližuje Potužník.

Vědci představí své výzkumy

„A stejně tak doufáme, že italské návštěvníky přitáhneme na ruční opisy jediného latinského fragmentu bohatě iluminované Dalimilovy kroniky, kterou právě v severní Itálii nechal pro Karla IV. patrně udělat Jan Lucemburský, možná Petr z Rožmberka,“ dodává.

EXPO 2015 se zaměřuje na klíčové otázky udržitelného rozvoje. Zajímá se o to, jak zajistit všem obyvatelům planety dostatek kvalitních a nezávadných zdrojů jídla a pití. Dílčími tématy jsou například boj s chudobou, podvýživou a hladomorem, prevence proti epidemiím a civilizačním chorobám nebo vzdělávání v oblasti správné výživy a zdravého životního stylu.
Zdroj: www.czexpo.com

V další části české expozice se předvedou regiony a třetí bude jakousi laboratoří, kde firmy a vědecké ústavy ukáží výsledky svého výzkumu na hlavní téma výstavy.

„Tematickou část laboratoře ze sta procent naplňují soukromé podniky. Jsou něčím, čím Česká republika může konkurovat v rámci tématu Potraviny pro planetu, energie pro život,“ říká Potužník.

Česká účast na EXPO 2015 bude stát nejméně 180 milionů korun. Více než dvě třetiny tvoří příspěvek ze státního rozpočtu a peníze z předchozího ročníku v Šanghaji.

„Nepočítáme s tím, že bychom ze státního rozpočtu navyšovali vyčleněné finanční zdroje, které již v minulosti byly na českou účast na této výstavě schváleny,“ říká premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD.

Dalších 30 milionů mají organizátoři ze soukromých zdrojů a zbytek ještě musí stejným způsobem získat. „Zejména peníze firem, které by chtěly prezentovat i svůj program a své portfolio, by v tom směru mohly významně pomoci,“ navrhuje komunistický poslanec Pavel Kováčik.

„Třetí zdroje drtivou většinou představují soukromé investice firem a podniků, které se chtějí prezentovat na mezinárodní platformě a které mají konkurenceschopný potenciál i investice na to, aby se na EXPO zviditelnily,“ souhlasí Potužník.

Jaroslav Skalický, Vojtěch Koval Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme