Na Maltě postavili pomník Václavu Havlovi, Praha na něj zatím marně čeká

Malta se připojuje k zemím, které uctívají památku prezidenta Václava Havla. V hlavním městě Valletta tu postavili památník, na kterém je vyrytý Havlův podpis i s nezaměnitelným srdcem. Praha oproti tomu na ten svůj stále čeká.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Malta, Valletta. Český honorární konzul Antonio Casapinta u pomníku Václava Havla | Foto: Jaromír Marek | Zdroj: Český rozhlas

Pomník tvoří asi dva a půl metru vysoký hranol ze světlého maltského mramoru.

„Je to pro nás, pro malý ostrov, velká pocta mít tady památník věnovaný osobnosti, která zanechala svoji stopu ve světové historii," říká český honorární konzul Antonio Casapinta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o památku Václava Havla na Maltě zjišťoval Jaromír Marek

Na Maltu přijel Václav Havel na státní návštěvu v roce 2002, tehdy se země, stejně jako Česká republika, připravovala na vstup do Evropské unie.

„Původně měl přijet Václav Havel dříve, ale jeho návštěva musela být ze zdravotních důvodů přeložena. Nakonec Havel přicestoval, dostal čestný doktorát na univerzitě a místní lidé si dodnes pamatují, jak se po večerech vytrácel z prezidentského paláce a chodil na pivo do blízkého lokálu," usmívá se konzul Casapinta.

Vztyčit nový památník v parku historického města nebylo snadné, úřady měly obavy, aby nový pomník nenarušil vzhled zahrady.

„Tento park je známý tím, že se tady scházejí milenci, sedí na lavičkách s vyhlídkou na přístav. A tak jsme se rozhodli, že památník se srdcem bude stát právě tady,“ vysvětluje Antonio Casapinta.

Praha se snad už zanedlouho svého památníku Václava Havla také dočká, stát by měl na Maltézském náměstí.

Jaromír Marek, Anna Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme