Do Bratislavy dorazila pietní expozice, ukazuje osudy ukrajinských mrtvých

Z Prahy do Bratislavy se přesunul putovní památník obětem demonstrací na Ukrajině. Stovka dřevěných křížů a připojená úmrtní oznámení mají lidem připomenout, že mrtví z Ukrajiny měli i své konkrétní životní osudy. Na původním místě v Praze-Vršovicích vystavilo nedávno kříže sdružení dekomunizace.cz a komunita Ukrajinců v Česku. Na Slovensko je převezli aktivisté, kterým se nelíbí, jak se slovenská vláda k situaci na Ukrajině staví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pietní expozice obětí ukrajinské krize v Bratislavě

Pietní expozice obětí ukrajinské krize v Bratislavě | Foto: Vojtěch Berger

„My už jsme zažili návštěvu Rusů v osmašedesátém roku, ale historie se opakuje. Bohužel,“ říká jedna z návštěvnic expozice.

Na bratislavském nábřeží u Dunaje stojí kříže na památku 109 obětí násilností na Ukrajině. Někteří z návštěvníků si vybrali konkrétní oběť, na jejíž památku zapalují svíčku.

Přehrát

00:00 / 00:00

O postoj Slovenska k dění na Ukrajině se i v souvislosti s pietní expozicí obětí krize zajímal zpravodaj ČRo v Bratislavě Vojtěch Berger

„Vybrala jsem si 62letou paní. Zatím jsem neviděla všechna parte, ale byla to jediná žena, kterou jsem tam viděla na fotce i s vnoučetem,“ svěřuje se další žena.

Na slavnostním otevření pietní expozice byl i Anton Srholec, předseda slovenské Konfederace politických vězňů.

„Dobrý soused je bližší než daleká rodina, a proto když bude na Ukrajině zle, tak i přesto, že neoplýváme ekonomickým blahobytem, bylo by dobré, abychom je podporovali,“ myslí si.

Vláda Roberta Fica nezaujala od začátku k násilí na Ukrajině a k postupu Ruska nejostřejší postoj. Fico varoval, že příliš přísné sankce Evropské unie vůči Rusku by Slovensko připravily o velkou část růstu ekonomiky.

To, že slovenské národní zájmy jsou na prvním místě, opakoval premiér i nedávno při jednáních o spuštění reverzních dodávek plynu ze Slovenska na Ukrajinu.

„Z toho, jak se to jeví navenek, máme špatný pocit. Jako by nás nezajímalo, co se děje,“ hodnotí Jakub Kratochvíl z občanského sdružení Jablko.

Kříže zůstanou na bratislavském nábřeží dva týdny. Pak by se měly posunout do některé z dalších zemí.

Pietní expozice obětí ukrajinské krize v Bratislavě | Foto: Vojtěch Berger

Vojtěch Berger, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme