Ruská raketa Proton se několik minut po startu zřítila, shořela v atmosféře

Ruský vesmírný program zaznamenal další fiasko, devět minut po startu z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se zřítila raketa Proton. Telekomunikační družice v hodnotě pěti a půl miliardy korun, kterou měla raketa vynést na oběžnou dráhu, shořela v atmosféře.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruská raketa Proton M. Foto uživatele "alexpgp". | Foto: Licence Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic, Wikimedia Commons

Problém vznikl ve výšce kolem 150 kilometrů nad Zemí, raketa shořela v hustých vrstvách atmosféry, části mohly spadnout do Tichého oceánu nebo byly rozptýleny na Sibiři a ruském Dálném východě. Podle ruských médií byla důvodem zřejmě závada na motorech třetího stupně.

„Je trochu zarážející, že ten třetí stupeň selhal na třetím stupni, protože raketa létala poměrně spolehlivě. Proton patří mezi velmi úspěšné rakety, dokonce ji ocenili i Američané. Otázkou tedy je, co se stalo na motoru. Myslím, že tam ale nejde o konstrukční závadu. To ukáže telemetrie,“ říká odborník na vesmírné lety Pavel Toufar.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ruská raketa Proton s telekomunikační družicí spadla po startu zpátky na zem. Podrobnosti jsme rozebrali s hostem Odpoledního Radiožurnálu, odborníkem na vesmírné lety Pavlem Toufarem.

Problém je podle něj hlavně v tom, že spojovací družice, kterou vyrobilo evropské konsorcium, měla sloužit komunikacím v poměrně citlivém a širokém rozsahu území Ruské federace.

„Měla vyplnit poměrně citelnou mezeru, k níž došlo při předchozím neúspěchu s umělou ruskou telekomunikační družicí,“ naznačuje.

„Měla zajišťovat poměrně velký rozsah pro digitální televizi, rozhlasové vysílání pro Rusko a Dálný východ, mobilní vládní komunikace, prezidentské komunikace, multimediální služby. Z toho budou mít Rusové těžkou hlavu,“ dodává odborník na vesmírné lety Pavel Toufar.

Ondřej Himmer, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme