Do Evropského parlamentu chce 850 kandidátů, tři čtvrtiny z nich jsou muži
850 kandidátů chce bojovat o hlasy voličů v provolbách, které začnou už za dva dny. Češi si v nich potřetí v historii zvolí své zástupce do Evropského parlamentu. Nejstaršímu kandidátovi je 83 let, nejmladší oslavil 21. narozeniny. Kandidovat mohou i cizinci.
„Musí jít o občana členského státu Evropské unie, který má Česku trvalý či přechodný pobyt po dobu minimálně 45 dní,“ upřesňuje podmínky kandidatury cizinců Jiří Korbel z ministerstva vnitra.
Konečná podoba kandidátek může být odlišná od volebních lístků, které voliči dostali. „Doporučujeme voličům, aby si v den voleb ve volební místnosti na nástěnce zkontrolovali, zda se jejich kandidát nevzdal kandidatury či nebyl odvolán,“ nabádá voliče Korbel.
Průměrnému kandidátovi do Evropského parlamentu v Česku je 47 let. Jeho povolání ale nelze určit: „Každý z kandidátů může uvést, co chce. Někdo udává své konkrétní povolání, někdo může napsat, že je občanský aktivista. Z toho se povolání určují velice těžko,“ vysvětluje Jan Cieslar z Českého statistického úřadu.
Ohledně pohlaví kandidátů ale mají na ČSÚ jasno. „Kandiduje 73 procent mužů a 27 procent žen,“ říká statistik Jiří Prox.
Ze 751 míst v Evropském parlamentu má Česko nárok na 21 křesel, tedy o jedno méně než před pěti lety. Každá politická strana, hnutí nebo koalice má jednu kandidátní listinu stejnou v celé republice - může na ní být až 28 kandidátů.