Stáří neposlouchá. Musíte ho hlídat, říká Ladislav Chudík. Slaví 90 let

Devadesáté narozeniny dnes slaví slovenský herec Ladislav Chudík. Je jednou z nejvýraznějších osobností slovenského divadla. Na jeho první scéně působí už od roku 1944. Natočil desítky filmů, a to jak slovenských, tak českých. Do povědomí několika generací diváků se ale zapsal především jako primář Sova v televizním seriálu Nemocnice na kraji města.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Herec Ladislav Chudík | Foto: Alžběta Švarcová

Ve filmu hrál Chudík od konce 40. let a často ztvárňoval historické osobnosti, například Jana Amose Komenského nebo generála Ludvíka Svobodu ve filmu Sokolovo.

Na divadelních jevištích vynikal Ladislav Chudík především v charakterních rolích. Mnoho z nich si pak zopakoval i v televizi v legendárních bratislavských pondělcích. Byly mezi nimi ale i komické role.

Přehrát

00:00 / 00:00

Medailon Ladislava Chudíka připravil Jan Herget

Velkou láskou Ladislava Chudíka je také poezie. Mnoho let si dopisoval s Jaroslavem Seifertem.

„Jsem ve službách básníků. Propaguji poezii. Mám ji rád a chci, aby ji lidé měli rádi,“ svěřil se Ladislav Chudík v roce 2012 na Radiožurnálu.

<iframe width="640" height="480" src="//www.youtube.com/embed/cWKVBjgWhhU" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

I ve vysokém věku je stále aktivní a snaží se udržet v dobré kondici. „Musím se udržet, abych ovládl to stáří, protože je to hrozně těžké. Stáří neposlouchá v každém člověku, musíte to hlídat. To je hrozný. A teď ještě vykonávám funkci herce, ale už je to závěr,“ konstatuje Chudík s úsměvem.

Ve filmu si naposledy zahrál v Hřebejkově Kawasakiho růži. Za roli vysloužilého estébáka získal v roce 2010 Českého lva.

Ladislav Chudík se narodil 27. května 1924 ve slovenském Hronci. Vystudoval filozofickou fakultu bratislavské univerzity a slovenskou státní konzervatoř. Působil také jako herecký pedagog. Hereckou kariéru přerušila jeho krátkodobá emigrace do Vídně v roce 1968. Ztvárnil téměř 50 dramatických rolí ve filmu či televizi, četné pak i v rozhlase, kde také recitoval poezii.

<iframe width="640" height="480" src="//www.youtube.com/embed/hAfS3vbTJ7c" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Jan Herget, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme