Česko nepodpoří polskou snahu zabránit jednotnému vzhledu krabiček s cigaretami

Česko nepodpoří chystanou polskou stížnost na zavedení povinných odstrašujících obrázků na obalech cigaret. Stejný vzhled krabiček v rámci takzvané tabákové směrnice nedávno schválila Evropská unie, Poláci ho ale chtějí napadnout u evropského soudu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eurokomisař pro zdraví Tonio Borg ukazuje, jak by mohly vypadat krabičky cigaret | Zdroj: ČTK

Jak Český rozhlas zjistil, Poláci požádali Česko o podporu, to je ale odmítlo.

Zástupce vedoucího českého velvyslanectví při unii Jakub Dürr připomněl, že Česká republika tabákovou směrnici nakonec v Bruselu podpořila, i když s ní původně nesouhlasila.

„Náš postoj se obrušoval tak, jak byly zapracovávány kompromisní verze, a naše debata vyústila v podobu, která České republice nakonec vyhovovala. To znamená, že to kompromisní znění bylo skousnutelné,“ řekl Dürr.

Zavedení jednotného vzhledu pro všechny cigaretové krabičky a budoucí zákaz cigaret s příchutí prý od kouření odradí přes dva miliony lidí. Podle Evropské komise opatření významně omezí tento návyk hlavně mezi mládeží. Kritici ale namítají, že jde o omezení svobodného podnikání.

Také prezident Miloš Zeman byl původně proti tabákové směrnici, ale nakonec i on souhlasil.

Podle směrnice bude do budoucna většinu vzhledu krabičky pokrývat varování před kouřením a z pultů zmizí cigarety s příchutí, například mentolky. To vše nedávno schválily země Evropské unie i europoslanci.

Poláci to ale teď chtějí napadnout u evropského soudu. Podle nich Evropská komise návrh špatně odůvodnila a unie na jeho přijetí neměla právo.

Varšava se navíc bojí, že kvůli zákazu cigaret s příchutí jejich výrobci přijdou o miliardové zisky. Polsko je velkým producentem cigaret. Polská média o nich píší jako o "polském vývozním hitu".

Dürr nechtěl říct, jaké ústupky byly pro Česko nejdůležitější. Podle informací Českého rozhlasu šlo hlavně o to, že tabáková směrnice výrazně neomezila elektronické cigarety a další nové tabákové produkty. Do jejich vývoje investuje velké částky firma Philip Morris, která vyrábí i v České republice.

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme