Klatovy a Švihov propojila souvislá cyklostezka. Na poslední úsek se čekalo několik let

Švihov dokončil poslední úsek cyklostezky vedoucí do Klatov. Cyklostezka má 11 kilometrů, vede mimo silnice a posledních několik let na ní chybělo už jen zhruba 600 metrů mezi Malechovem a Švihovem. A právě i tento úsek se teď podařilo dokončit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cyklisté vyjíždí na nový úsek cyklostezky mezi Švihovem a Malechovem | Foto: Jitka Englová | Zdroj: Český rozhlas

„Otevíráme ve Švihově poslední, 600 metrů dlouhý úsek cyklostezky číslo 38, která byla mezi roky 2009 a 2014 stavěná od Klatov přes Dolany sem do Švihova. Je to 11 kilometrů a byla dokončena ve spolupráci těchto tří obcí,“ říká starosta Švihova Václav Petrus.

Úsek vyšel na tři miliony korun, z toho Švihov zaplatil zhruba 600 tisíc. Zbytek uhradil v rámci pozemkových úprav Státní pozemkový úřad. Cyklisté ale na poslední úsek čekali několik let.

Přehrát

00:00 / 00:00

O cyklostezce mezi Švihovem a Klatovy natáčela redaktorka Jitka Englová

„Teprve pozemkové úpravy nám jako městu Švihov byly schopny převést do vlastnictví pozemek, na kterém by se cyklostezka mohla ocitnout. Takže pozemkové úpravy, Státní pozemkový úřad plus projektování a stavba dalo dohromady čtyři roky,“ vysvětluje starosta, proč výstavba posledního úseku trvala tak dlouho.

Cyklostezka je součástí cyklotrasy číslo 38 a ze Švihova vede přes Klatovy až do Běšin. Mezi prvními si nový úsek projela i cykloprůvodkyně Radka Žáková.

Stezka vede nenáročným terénem

„Tady po té trase můžou jezdit nejenom cyklisté, kteří jsou zvyklí se pohybovat mezi auty, ale i třeba rodiny s dětmi nebo senioři, kteří se bojí do provozu, kde jezdí auta.“

„A to je důležité nejenom z hlediska cykloturistiky, ale také z pohledu cyklodopravy. Protože třeba do Švihova dojíždějí děti do školy a teď už mají možnost dojíždět i na kole,“ zdůrazňuje průvodkyně. Trasa je nejen bezpečná, ale navíc se vyznačuje i lehkým terénem.

„Je to trasa, která vede v podstatě údolím a podél vody. A všechny trasy, které vedou podél řek, podél potoků, bývají většinou výškově nenáročné. A tady těch kopců – tomu se nedá říkat kopec, to je vždycky jenom taková zvlněná rovinka,“ říká Radka Žáková.

Starosta Běšin František Vlček (v popředí) a starosta Švihova Václav Petrus při otevření nového úseku cyklostezky | Foto: Jitka Englová

Celou trasu Švihov – Běšiny už projela i Andrea Faloutová z Veřeskovic a pro nový úsek měla jen slova chvály. „Je to úplně úžasné, protože tady to vedlo po hlavní silnici, pak se tady motali bruslaři, takže je to úplně super, že vznikl další úsek.“

A podobně to vidí i Jana Mixánová z Klatov. „Předtím tady bylo bahno, a když člověk kouknul do mapy a viděl, že se tady dá projet, a pak ho čekalo takové překvapení. Tak je to o dost lepší, samozřejmě.“

Oddělená asfaltová cesta pro cyklisty mezi Švihovem a Běšinami je dlouhá zhruba 25 kilometrů. Je to jedna z nejdelších souvislých cyklostezek v Plzeňském kraji.

Jitka Englová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme