Pražský Mánes se po dvou letech opět otevírá. Začne výstavou Ivana Steigera

Pražský Mánes po dvou letech přivítá první návštěvníky. Rozsáhlá oprava významné výstavní síně u Vltavy je hotová. Provoz začne retrospektivní výstavou Ivana Steigera. Po okupaci Československa odešel do emigrace a pracoval jako karikaturista například pro Die Welt, Daily Mirror a francouzské Le Figaro.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mánes (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Třeba tento hezký obraz se jmenuje Nával v kuchyni. Všichni to opravdu milují, protože udělat obraz plný hlav a nazvat ho Nával v kuchyni, je podle mě báječné,“ říká kreslíř a karikaturista Ivan Steiger, který prochází nově opraveným Mánesem a vypráví o svých obrazech, které visí na čerstvě omítnutých stěnách galerie.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Mánesu natáčela redaktorka Michaela Vetešková

„Nebo třeba tato tlačenice, ta se jmenuje Koulovačka v gate 27,“ ukazuje na další obraz.

Restaurace, která by měla dotovat provoz galerie, čeká na kolaudaci. V prvním patře funkcionalistické stavby jsou kanceláře, a ani tam běžný návštěvník nebude mít přístup.

Jak už dříve Českému rozhlasu řekl zástupce Nadace českého výtvarného umění Petr Kuthan, luxusní kanceláře s výhledem na Hradčany nebo Vyšehrad si pronajalo až 15 významných firem a také z jejich peněz bude Mánes fungovat: „Ten dům se také musí nějakým způsobem uživit. Jsou tu i dva nové výtahy.“

Nadace musí kvůli zásadní rekonstrukci splácet více než stomilionový dluh. Funkcionalistické stavbě u Vltavy chtěla nadace vrátit její původní podobu. V podzemí Mánesa vzniká francouzská restaurace, v prvním nadzemním podlaží je velký výstavní prostor s prosklenou střechou.

Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme