Referendum ve Svojeticích rozhodne o stavbě dvou silnic a kruhového objezdu

Ve Svojeticích na Praze-východ budou dnes odpoledne lidé rozhodovat o změně už schváleného územního plánu. Ve 14 hodin začne v budově tamního obecního úřadu místní referendum. Obyvatelé Svojetic se v něm vyjádří k tomu, jestli souhlasí se vznikem nově zastavitelných ploch pro vybudování dvou nových komunikací, včetně kruhového objezdu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Svojetice u Prahy | Foto: Mirko Kašpar

Lidé budou rozhodovat o změně územního plánu, který koncem listopadu minulého roku schválili zastupitelé obce.

Návrh na konání referenda, který připravil tříčlenný přípravný výbor a který podepsalo 206 z téměř 550 oprávněných voličů, měl podle vedení obce nedostatky. Ty měl výbor odstranit.

Obrátil se ale na Krajský soud v Praze, který v listopadu konstatoval, že návrh nedostatky nemá. Přesto zastupitelstvo o šest dnů později územní plán schválilo, a to proto, aby mohlo žádat o dotace na chystané projekty, což bez schváleného územního plánu není možné.

Krajský soud ale na začátku roku vyhlásil referendum, a to na dnešek. Potvrdil to i Nejvyšší správní soud, na který se vedení obce obrátilo s kasační stížností.

Musí hlasovat alespoň 35 procent lidí

Obyvatelé Svojetic tak dnes budou hlasovat, a to až do 20 hodin. Pokud se referenda zúčastní alespoň 35 procent voličů a hlasování bude závazné, obec ho bude muset respektovat. Podle zastupitele Pavla Churáčka zvoleného na kandidátce ODS je na to připravená.

„Pokud budou splněna kritéria, že se k referendu dostaví alespoň 35 procent registrovaných voličů a z nich bude většina v té otázce hlasovat pro, tak komunikaci a kruhový objezd z územního plánu vypustíme. Pokud referendum dopadne opačně, územní plán zůstane tak, jak byl schválen,“ říká.

Referendum v Plzni zastupitelé zamítli | Foto: Lukáš Milota

„Lidé mají jedinečnou možnost si zkusit, že na každém jejich jednotlivém hlasu může záležet a že můžou ovlivnit město, ve kterém žijí,“ dodává členka přípravného výboru Hana Bajerová z TOP 09.

Jde o výjimečnou situaci. Územní plán už je schválený a referendum se teprve koná. Krajský soud v Praze takový případ řešil jen jednou, a to v případě obce Černolice.

Jestli obec Svojetice postupovala nezákonně, nechtěla mluvčí soudu Zuzana Steinerová potvrdit. Je možné, že o tom bude soud teprve rozhodovat.

Simona Bartošová, A.Rokosová, Veronika Štefanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme