V Praze startuje cyklistická Tour 4 change. Chce přiblížit světy zdravých a hendikepovaných

Na cestu dlouhou zhruba 240 kilometrů se dnes vydávají handicapovaní i zdraví lidé na kolech. Během čtyř dnů se z Prahy přes Hradec Králové a Brno dostanou až do Zlína, kde svoji cestu nazvanou Tour 4 change ukončí. Smyslem už 5. ročníku je přiblížit světy zdravých a hendikepovaných.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Handbike | Foto: Zuzana Plíšková

Jedním z deseti hendikepovaných cyklistů, kteří se dnes postaví na start, je Jiří Bajer. Ačkoli se kvůli svému tělesnému omezení může pohybovat pouze s holemi, na kolo si sedne rád.

„Handbike nebo ruční kolo je kompenzační pomůcka, která kompenzuje ten fyzický hendikep na nohách. Stejně tak jako můžu na handbiku šlapat rukama, tak pak jsou různé druhy šlapacích kol, která jsou tříkolová. Buď mají dvě kola vpředu nebo vzadu,“ vysvětluje.

Sportovce bude na cestě doprovázet autobus, jehož posádka bude cyklistům poskytovat technický servis i odpočinkové zázemí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o cyklistické Tour 4 change zjišťovala redaktorka Květa Moravcová

„Já určitě udělám všechno pro to, aby v autobuse seděli jen ti zdraví,“ dodává s nadsázkou a úsměvem ve tváři Jiří Bajer, který je připravený ujet denně 50 až 60 kilometrů.

Vyzkoušet si jízdu na kole pro hendikepované budou moci i děti, kterým je letošní ročník Tour 4 change určený. „Máme pro ně připravený doprovodný program a spoustu dárků do soutěží.“

„Doprovodný program je zaměřený právě na téma hendikep, aby děti poznaly lidi s hendikepem. Trošku přiblížíme ten život, že každý může žít naplno,“ přibližuje smysl cesty její organizátor Tomáš Pouch, podle kterého se hendikepovaní i zdraví setkají se čtyřmi tisícovkami dětí.

Cyklistická Tour 4 change vyvrcholí ve čtvrtek 5. června na Mezinárodním filmovém festivalu pro děti a mládež ve Zlíně. Během cesty se k českým cyklistům připojí také jejich slovenští a polští přátelé.

Květa Moravcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme