Súdán odložil popravu 'odpadlice od víry'. Křesťanské země usilují o zrušení trestu

Soud v Súdánu odložil trest smrti Meriam Ibrahim Ishagové za údajnou konverzi ke křesťanství. Mladá žena má podle islámského práva nárok, aby mohla dva roky pečovat o své nově narozené dítě. Súdán však popřel dřívější informace, že by žena měla být propuštěna z vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Meriam Ibrahim Ishagová s manželem | Foto: Facebook Save Meriam Yehya Ibrahim Ishag

O propuštění přitom v sobotu podle agenturních zpráv informoval zástupce súdánského ministerstva zahraničí. O údajném osvobození nic neví ani její manžel. Právník vězněné ženy Muhannad al-Núr proto plánuje další odvolání.

„Od porodu začnou úřady počítat dva roky do popravy. My jsme ale ještě podali odvolání k soudu vyšší instance a můžeme se odvolat ještě výše. Doufáme, že to nakonec povede k úplnému propuštění. Nebude popravena, dokud všechny soudy neřeknou své poslední slovo," řekl právník.

Proti rozsudku protestovaly Spojené státy či Francie, své odmítavé stanovisko vyjádřil i britský premiér David Cameron. Zrušení trestu požaduje peticí i Amnesty International.

Řada světových osobností Súdán vyzvala, aby trest zrušil úplně. Mezi nimi je i teolog Tomáš Halík.

„Snažil jsem se už v minulosti pozvednout hlas, když jsem cítil, že se někde koná nějaká nespravedlnost, že je někde nějaký fanatismus – ať už je to zprava, zleva, z křesťanských řad, z muslimských řad,“ dodává Tomáš Halík.

Meriam Ibrahim Ishagová byla podle svých slov vychována ve víře své matky jako křesťanka. Po otci je sice muslimka, ale otec s rodinou nežil a na výchově se nepodílel.

Žena byla souzena podle islámského práva. Nejprve dostala možnost přiklonit se k islámu. Když ji ale odmítla, vynesl soud v polovině května ortel smrti oběšením. Trest byl ale kvůli jejímu těhotenství odložen. Ve středu se jí ve věznici narodila holčička. Prvorozený, rok a půl starý syn smí být s matkou v cele od února.

Manžel vězenkyně Daniel Wani je občanem Spojených států amerických a už dříve řekl, že ho v celé kauze zklamal také přístup americké diplomacie.

„Jako občan Spojených států amerických jsem zklamaný z přístupu americké ambasády. Na začátku jsem se na ni obrátil, ale řekli mi tam, že nemají čas. Pak dokonce řekli, že je případ nezajímá. Začali se o něj zajímat, až když se dostal do médií. To už ale bylo pozdě," nechal se slyšet Wani.

Jakub Šídlo, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme